Něco málo o Kladně

Publikováno: 22. 2. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Něco málo o Kladně
© Šárka Melenová

Po dlouhé době jsem slyšela písničku „Kladno to je to město“. Upřímně jsem se zasmála. Docela by mě zajímalo, jak na to pánové z Yo Yo Bandu přišli. Kladno totiž není město, které si vás získá na první pohled, vlastně asi ani na druhý. Paneláky, auta, špína, pozůstatky z 80. let – to je většinou první dojem. Často se s negativními reakcemi setkávám, když k nám přijedou stážisti nebo jiná návštěva. Já v tomto městě pracuji i žiji, tak jsem se rozhodla ho pro nové návštěvníky trochu představit.

Kladno má necelých 70 000 obyvatel a je tak největší středočeské město. Od 19. století je především spojené s hutnictvím a od 20. století se známou ocelárnou Poldi. V Poldovce kdysi pracovalo téměř celé město, respektive se díky ní tolik rozrostlo. Myslím, že stále je tu cítit tvrdá industriální duše – a to nejen ve městě, ale především v jeho obyvatelích.

Naše pobočka se nachází právě v jedné z těchto bývalých průmyslových lokalit - Kročehlavy, kde dříve bydleli dělníci z místních fabrik. Je to hlavní spojka do Prahy, takže je zde celkem rušno. Právě Praha je pro mnoho Kladeňáků to místo, kam se jezdí pracovat a za kulturou. V Kladně se často jen přespává. Autobusem jste tam za půl hodiny.

Pokud se do Kladna vydáte, tak vám doporučuji navštívit bývalý areál Koněv, především technickou památku Vápené pece i pozůstatky kdysi světově známé Poldovky. Také divadlo, které se nám po pětileté rekonstrukci konečně otevřelo. Určitě zajděte do místních hospůdek nebo na procházku do sítenského údolí. Osobně mám na Kladně nejraději okolní lesy, do kterých je to opravdu kousek a obklopují celé město. Když vyrazíte na kole, tak dojedete až do těch křivoklátských, které na ně navazují. Naopak se určitě vyhněte centru, které je plné obchodů se zlevněnými potravinami a heren. Bohužel už dlouhodobě žije Kladno nejvíc sportem, kulturních akcí je pomálu, musíte je hledat a vědět kde. Ale třeba právě proto pořádá naše pobočka letos už desátý ročník festivalu Jeden svět.

Rozhodně to není okouzlující město, ale respekt si zaslouží. Kladno je město, kterému musíte jít trochu vstříc, má toho hodně co dohánět, ale zároveň má velký potenciál. Je to retro, je to výzva. Protože v Budějovicích nebo Hradci umí žít každý :) 

Autor: Šárka Melenová, Koordinátorka služeb pro děti a mládež, sociální pracovnice v NZDM

Související články