„Než jsem se stačil rozběhnout k přátelům, sesuv půdy mě smetl na zem," líčí Nagche Magara z Nepálu

Publikováno: 20. 11. 2020 Doba čtení: 3 minuty
„Než jsem se stačil rozběhnout k přátelům, sesuv půdy mě smetl na zem,
© Foto: People in Need

Sindhupalchowk je jednou z z mnoha hornatých oblastí Nepálu. V roce 2015 ji poničilo zemětřesení a následné otřesy. Lidé, kteří tam žijí, musejí čelit jedné přírodní katastrofě za druhou a letošní monzunové období, po kterém přišly sesuvy půdy, jejich starosti ještě zhoršilo.

Pro Nagche Magara byl sesuv půdy v Sindhupalchowku noční můrou. Strávil 12 hodin uvězněný pod troskami. Magar byl zrovna na cestě k lesu, když k sesuvu půdy došlo. „Než jsem se stačil rozběhnout k přátelům, sesuv mě smetl na zem. Na okamžik jsem úplně ztuhnul, ale věděl jsem, že se musím zachránit. Bojoval jsem s vypětím všech sil, ale nemohl jsem udělat ani krok a pak jsem omdlel. Myslel jsem, že tam zasypaný už zůstanu,” říká Magar. 

„Ta noc byla děsivější než samotný sesuv půdy”

Pomoci Magarovi bylo velmi obtížné, protože by ostatní velmi riskovali svůj vlastní život. Po setmění si už lidé z vesnice mysleli, že Magar nepřežil. Ačkoliv byl ale Magar zraněný, boj o život nevzdal a jeho jediná myšlenka byla, že se musí zachránit. Nakonec se dokázal ze suti a kamení vyhrabat a doplazil se do opuštěného domu svého kamaráda. Tam přečkal noc. „Měl jsem strašný hlad, ale nikdo tam nebyl. Noc jsem přežil díky tomu, že jsem pil vodu a doufal jsem, že mě někdo přijde zachránit. Ta noc byla děsivější než samotný sesuv půdy,” říká Magar se slzami v očích.

Druhý den ho jeho přátelé našli a odvezli ho do nedalekého zdravotního střediska, odkud ho převezli do hlavního města Kátmándú, protože jeho stav byl velice vážný. Do Kátmándú ho dopravil vrtulník a nikdo jej nedoprovázel. První nemocnice odmítla Magara přijmout kvůli narůstajícímu počtu „covidových“ pacientů, ale díky úsilí a sdružení Sherpa jej do další nemocnice přijali.

Po 10 dnech strávených v nemocnici se Magar vrátil do vesnice. Když ale uviděl svůj zničený dům, byl v šoku. Ocitl se bez domova a bez práce a tušil, že mu nezbyde nic jiného, než žít venku bez střechy nad hlavou. 

Pomáháme vysídleným rodinám

V oblastech, kde dochází k sesuvům půdy, poskytujeme vnitřně vysídleným lidem bez přístřeší jako je Magar nouzové bydlení a humanitární pomoc. Spolu s místním partnerem Phase Nepal jsme spustili projekt, v rámci kterého lidem, jimž sesuvy půdy zasáhly do života, pomáháme. Materiály potřebné pro stavbu nouzového přístřeší získalo zatím celkem 100 rodin, které se ocitly v nouzi. Tyto základní materiály zahrnují pozinkované plechy a plachty.

Magar a další lidé získali také další formu pomoc v rámci přípravy na zimu. Tento balíček obsahoval kuchyňské potřeby, flísové deky, matrace, plastový pytel, bundu, rukavice, vlněnou šálu a čepici a také solární baterky. To vše lidem pomůže přečkat zimu v teple. „Myslel jsem, že už nikdy nebudu schopný postavit si domov, ale tento projekt mi dal paprsek naděje. Než vláda přijde s trvalejším řešením, mohu si postavit dočasné přístřeší. Za tuto pomoc, kterou nám projekt poskytl, jsem neskonale vděčný,” říká Magar.

Člověk v tísni v partnerství s Evropskou unií podporuje ohrožené komunity, které zasáhly sesuvy půdy v okresech Sindhupalchowk, Dhading a Gorkha. Zdejším obyvatelům dodáváme vodu a poskytujeme pomoc zaměřenou na hygienu v boji proti COVID-19. V rámci této pomoci jsme také postavili komunitní latríny oddělené pro ženy a muže a instalovali jsme zařízení s vodou, abychom tak lidem umožnili přístup k čistým a bezpečným zařízením a pitné vodě, spolu s dalšími aktivitami na podporu zlepšení hygieny.

Tato pomoc je možná díky finančním prostředkům Evropské unie.

Autor: Nisha Niraula, People in Need Field Coordinator

Související články