Sesuv půdy jej připravil o ženu, domov a veškerý majetek. Krishna Bahadur zůstal se svým zraněným synem sám

Publikováno: 12. 11. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Sesuv půdy jej připravil o ženu, domov a veškerý majetek. Krishna Bahadur zůstal se svým zraněným synem sám
© Foto: People in Need

V hornatých oblastech Nepálu došlo během letošního monzunového období ke 44 zaznamenaným sesuvům půdy v oblastech, které se stále ještě vzpamatovávají z ničivého zemětřesení z roku 2015. V letošním roce sesuvy půdy způsobily smrt 64 lidí a více než 1 700 rodin v okresech Sindhupalchowk, Dhading a Gorkha kvůli nim přišlo o domov a oblast, kde žili, museli opustit. Všechny tyto okresy se přitom musí vyrovnávat i s důsledky pandemie COVID-19.

V Nepálu se bohužel zatím nepodařilo účinně zmírnit rizika sesuvů půdy. Stavby silnic bez promyšlenějšího systému spolu se změnou klimatu situaci ještě zhoršují. Kromě ztrát na životech sesuvy půdy způsobily také rozsáhlé škody na majetku, připravily místní lidi o dobytek a zemědělcům nevratně zničily ornou půdu.

Smetly také domov Krishny Bahadur Newara ve vesnici Barhabise v okresu Sindhupalchowk: „Je pro mě skutečně těžké na tu chvíli vzpomínat. Ztráta, kterou jsem utrpěl, se nedá slovy popsat,” říká Newar a pokračuje: „Sesuv přišel znenadání a připravil mě nejen o můj domov a majetek, ale hlavně o mou ženu a já jsem zůstal se zraněným synem sám. Byl jsem vyděšený a rozzuřený zároveň, protože jsem přišel o všechno."

Lidem, kteří v důsledku sesuvů půdy o vše přišli, jsme okamžitě začali pomáhat společně s místním partnerem Phase Nepal v rámci projektu, který se na pomoc obětem zaměřuje a díky finanční pomoci Evropská unie. Tým zjistil rozsah škod a ve spolupráci s místními úředníky zmapoval situaci. Cílem bylo pomoci těm nejvíce postiženým lidem a zajistit jim základní potřeby. 

Okamžitá pomoc ohroženým rodinám

Sesuvy půdy zničily úrodu i obdělávatelnou půdu, připravily lidi o zdroj obživy i o jejich domovy a majetek. Ti, kteří přežili, se ocitli v situaci, kdy akutně potřebovali nouzové bydlení a nezbytnou humanitární pomoc. Spolu s partnery poskytl Člověk v tísni okamžitě nouzové přístřeší a základní potřeby včetně hygienických balíčků ohroženým domácnostem ve třech okresech. Pomoc se zaměřovala primárně na osoby s postižením, těhotné a kojící ženy, seniory a domácnosti, v jejichž čele stojí žena.

Během pandemie jsme náš tým vyslali do zasažených okresů, aby dohlédl na řešení problémů spojených s COVID-19. Lidé potřebovali přístřeší, dostatek čistého a teplého oblečení, ale také nezbytné věci pro novorozeňata. Na základě rozhovorů s místními se ukázalo, že se lidé obávají dalších přívalových dešťů, které by mohly v době pandemie přijít. Vytipovali jsme také sto vnitřně vysídlených domácností, kterým byla přednostně poskytnuta humanitární pomoc formou dočasného přístřeší, k jehož stavbě jsme dodali základní materiál.

Těhotné a kojící ženy dostaly balíčky, které obsahovaly základní hygienické potřeby. Ty jim pomáhají tuto dobu důstojně přežít a také ochránit zdraví jejich dětí. Celkem 116 rodin obdrželo balíčky se základními hygienickými potřebami jako je mýdlo, zubní kartáček a pasta, ručníky, dětské oblečení, pleny a spodní prádlo. Balíčky navíc v rámci prevence proti COVID-19 obsahovaly také dezinfekci a roušky. Dalších 156 balíčků včetně základních potřeb na zimu (např. dek, matrací, sady kuchyňského náčiní a solárních baterek) jsme rozdali těm nejohroženějším rodinám.

Dan McNamara, vedoucí programu Člověka v tísni v Nepálu, vysvětluje naléhavost celé situace: „Pět let po ničivém zemětřesení sesuvy půdy dál postihují životy těch nejohroženějších obyvatel. Tyto rodiny se nemohou vrátit domů, nemají bezpečný příbytek, zdroj obživy, ani zastání. Nouzové přístřeší a hygienické balíčky umožňují těmto rodinám postavit se v době obrovské nejistoty, umocněné současnou pandemií COVID-19, znovu na nohy. Humanitární pomoc Člověka v tísni a Evropské unie je teprve na začátku a jestliže máme pomoct obyvatelům zasaženým sesuvy a zajistit pro ně důstojný a smysluplný návrat k co možná nejběžnějšímu životu, bude třeba učinit ještě mnohé."

Naděje uprostřed krize

Bimala Century (27) je v šestém měsíci těhotenství. Žije se svými třemi dětmi ve vesnici v okresu Dhading, zatímco její manžel pracuje jako pomocný dělník v městě Butwal, které je vzdáleno více než 140 kilometrů. Její dům sesuv půdy zcela zničil. „Když byl dům v troskách, přestěhovala jsem se dočasně do domu mých rodičů do jiné vesnice,” říká. „Jsem chudá žena z kasty Dalitů a vychovávám tři děti z peněz, které můj muž vydělá jako dělník. Přestože mnoho lidí dostalo balíčky pomoci [v rámci počáteční vládní podpory], nebyla jsem na seznamu těch, kteří měli balíček dostat. Nikdo mi totiž o této pomoci neřekl. Jsem šťastná, že mě pak Člověk v tísni do programu distribuce pomoci zahrnul. Díky Člověku v tísni a místnímu úřadu jsem mohla opravit náš dům pomocí materiálu, který jsem dostala. Svátek Dashain jsme tedy mohli slavit už doma.” 

Člověk v tísni v partnerství s Evropskou unií nadále podporuje ohrožené komunity, které zasáhly sesuvy půdy v okresech Sindhupalchowk, Dhading, a Gorkha a poskytuje zdejším obyvatelům pomoc zaměřenou na hygienu v rámci boje proti COVID-19. V rámci této pomoci jsme také postavili komunitní latríny oddělené pro ženy a muže a instalovali jsme zařízení s vodou, abychom tak lidem umožnili přístup k čistým a bezpečným zařízením a pitné vodě, spolu s dalšími aktivitami na podporu zlepšení hygieny.

Autor: Člověk v tísni

Související články