Nízkoprahový klub Nový svět v Matiční: Jak fungujeme v době pandemie?

Publikováno: 2. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Nízkoprahový klub Nový svět v Matiční: Jak fungujeme v době pandemie?
© archiv pracoviště

Kvůli vládním opatřením, kdy jsou zavřené školy, školky a školní skupiny, jsme museli z velké části omezit provoz i v klubech pro děti a mládež. Momentálně naši pracovníci dětem nabízí především podporu při distančním vzdělávání.

Poskytování nízkoprahových služeb je založeno prioritně na kontaktní, přímé práci s dětmi. To jednoduše znamená „být tu s nimi a pro ně“. Vytvářet prostor, kde děti a mladí lidé, kteří to v životě nemají zrovna lehké, mohou trávit volný čas. Být s kamarády, hrát si, něco se učit, věnovat se tomu, co je baví – to vše v teple, klidu, přátelském a bezpečném prostředí. Samozřejmě v této době je nemožné standardní individuální a skupinovou práci vykonávat tak, jak je za normálních podmínek běžné. Klub od začátku pandemie funguje v omezeném režimu, v souladu s aktuálními vládními opatřeními.

Jaké tedy máme možnosti být s dětmi v kontaktu?

Děti si mohou chodit do klubu dělat úkoly, doučovat se, ale také si třeba jen popovídat. Služba je určena dětem a mladým lidem od 6 do 18 let. Konkrétně v našem klubu se ale v naprosté většině setkáváme s těmi nejmladšími dětmi, které navštěvují přípravku nebo 1. stupeň ZŠ. Úkoly si děti nebo jejich rodiče ve většině případů chodí vyzvedávat přímo do školy, v klubu je pak s pomocí pracovníka mohou vypracovat.

Dalším prostředkem k navázání kontaktu s dětmi je facebook. V době nejpřísnějších opatření, kdy byl klub zcela uzavřen, jsme založili facebookový účet, kde průběžně děti informujeme o aktuální situaci, o možnosti doučování v klubu, vypracování úkolů on-line nebo vytištění dokumentů a zadání úkolů ze školy v klubu, a samozřejmě následné vypracování. Hned na začátku pandemie se nám podařilo zkontaktovat cca 20 dětí, postupně vzrostl počet kontaktů až na současných téměř 80. Pokud nás ale děti samy oslovují, zajímají se především o to, kdy bude opět otevřeno a budou moci normálně přijít. Z naší vzájemné komunikace je zřejmé, že jim klub chybí.

Další možností, jak informujeme o naší službě a jejím aktuálním fungování, je setkání v terénu, které doplňuje a v současné době částečně nahrazuje práci v běžném provozu, kdy je klub otevřený. I krátké popovídání před domem, v obchodě, v parku nebo třeba zastávce může být někdy fajn. I to je cesta, jak dětem předávat potřebné informace a zároveň se dozvědět, jak se mají, co doma, jak se jim daří zvládat nejen přípravu do školy a v případě potřeby nabídnout nějakou pomoc či podporu.

Nevíme, jak dlouho ještě bude třeba fungovat v tomto pro všechny nezvyklém a popravdě náročném režimu. Ale zvládneme to, vždyť je nás na to moc :).

Těšíme se, až budeme moci dětem říct a napsat: „OTVÍRÁME KLUB – HURÁ“.

Autor: kolektiv NZDM Matiční, pracovníci NZDM

Související články