Nobelovu cenu za mír získali stateční novináři

Nobelovu cenu za mír získali stateční novináři

11. 10. 2021

Boj za svobodu projevu. Právě za to si letošní Nobelovu cenu za mír odnesla dvojice novinářů, filipínsko-americká novinářka a spisovatelka Maria Ressaová a ruský žurnalista Dmitrij Muratov. 

Výbor je ocenil jejich „úsilí o zajištění svobody projevu, která je předpokladem demokracie a trvalého míru.“

V roce 2019 navštívil Dmitrij Muratov Prahu, aby se účastnil každoročního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Na něm se v mezinárodní premiéře promítal i snímek Novaja, který vykresluje zákulisí Muratovových novin Novaja Gazeta, jednoho z největších – a zároveň z posledních -- nezávislých periodik v Rusku. 

Dokument o nezávislé žurnalistice a ceně, kterou musí být žurnalisté a žurnalistky připraveni za svou tvorbu zaplatit, doprovázela následná debata s Muratovem coby bývalým šéfredaktorem tohoto deníku.

V čele investigativního novin Novaja Gazeta zažil Muratov více než dvacet let politických a sociálních změn v postsovětském Rusku. Působil jako redaktor a blízký kolega známých lidskoprávních aktivistů a novinářů, kteří často zaplatili za svou kritiku Kremlu vlastními životy. 

Šest reportéru Gazety, včetně Anny Politkovské, Anastasie Baburové a Jurije Ščekočichina, bylo od roku 2001 zavražděno v souvislosti s jejich investigativní prací. Za svou činnost Muratov získal řadu cen, mezi nimi i od mezinárodní Komise na ochranu novinářů nebo od francouzské či nizozemské vlády.

O stavu ruské žurnalistiky a demokracie vypovídá například rozhovor Dmitrije Muratova pro server DVTV. Autor: PIN