Nobelovu cenu za mír získali stateční novináři

Publikováno: 11. 10. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Nobelovu cenu za mír získali stateční novináři
© PIN

Boj za svobodu projevu. Právě za to si letošní Nobelovu cenu za mír odnesla dvojice novinářů, filipínsko-americká novinářka a spisovatelka Maria Ressaová a ruský žurnalista Dmitrij Muratov. 

Výbor je ocenil jejich „úsilí o zajištění svobody projevu, která je předpokladem demokracie a trvalého míru.“

V roce 2019 navštívil Dmitrij Muratov Prahu, aby se účastnil každoročního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Na něm se v mezinárodní premiéře promítal i snímek Novaja, který vykresluje zákulisí Muratovových novin Novaja Gazeta, jednoho z největších – a zároveň z posledních -- nezávislých periodik v Rusku. 

Dokument o nezávislé žurnalistice a ceně, kterou musí být žurnalisté a žurnalistky připraveni za svou tvorbu zaplatit, doprovázela následná debata s Muratovem coby bývalým šéfredaktorem tohoto deníku.

V čele investigativního novin Novaja Gazeta zažil Muratov více než dvacet let politických a sociálních změn v postsovětském Rusku. Působil jako redaktor a blízký kolega známých lidskoprávních aktivistů a novinářů, kteří často zaplatili za svou kritiku Kremlu vlastními životy. 

Šest reportéru Gazety, včetně Anny Politkovské, Anastasie Baburové a Jurije Ščekočichina, bylo od roku 2001 zavražděno v souvislosti s jejich investigativní prací. Za svou činnost Muratov získal řadu cen, mezi nimi i od mezinárodní Komise na ochranu novinářů nebo od francouzské či nizozemské vlády.

O stavu ruské žurnalistiky a demokracie vypovídá například rozhovor Dmitrije Muratova pro server DVTV. Autor: PIN

Související články