Okamžitá pomoc pro vnitřně vysídlené lidi v Arménii

Publikováno: 23. 11. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Distribution of hygiene kits
© Foto: PIN Armenia

Člověk v tísni (ČvT) je vždy tam, kde se něco děje a snaží se co nejrychleji reagovat na naléhavé potřeby lidí zasažených násilím. Díky finanční podpoře Start Network jsme v rámci projektu "Humanitární pomoc pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo v Arménii" poskytli pomoc nejzranitelnějším lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem a pohraničním komunitám. Lidé podpoření díky tomuto projektu byli vybráni ve spolupráci s místními orgány. Projekt realizují tři organizace prostřednictvím konsorcia – Člověk v tísni, Mission Armenia, v čele s ACTED.

Vysídlení a další utrpení i nadále doprovází lidi žijící na arménské hranici. Po konfliktu v Náhorním Karabachu v roce 2020, kdy se desítky tisíc vnitřních uprchlíků, lidí bez domova a zraněných či nemocných osob nestihlo ani vzpamatovat, když přesně o dva roky později, v září 2022, vypukla ázerbájdžánská agrese na novo. Tentokrát Ázerbájdžán zahájil rozsáhlý útok na svrchované území Arménie a způsobil těžké ztráty ve třech arménských regionech: Syunik, Vayots Dzor a Gegharkunik.


Na podporu lidí v konfliktem postižených oblastech jsme poskytli 100 matkám novorozenců balíčky pro péči o děti. Tyto sady obsahovaly základní věci, jako jsou lůžkoviny, ručníky, oblečení, pleny atd. Dalších 300 rodin v obcích v Syuniku obdrželo hygienické balíčky s balením pracího prášku, lahvičkami šamponu, dezinfekčními prostředky, potřebami pro osobní hygienu apod. 

Komunity žijící v pohraničí musí být neustále připravené na mimořádné situace. S ohledem na to jsme zajistili lidem a zdravotnickým zařízením lékárničky určené pro první pomoc. Celkem 300 lidí, kteří úspěšně absolvovali školení první pomoci od Mezinárodního výboru Červeného kříže, mezi nimiž byli učitelé z místních škol a školek, zástupci lokálních úřadů a sociálních služeb a další, dostalo sady první pomoci včetně nezbytných zdravotnických pomůcek a léků. Zároveň obdrželo deset zdravotnických zařízení v nejohroženějších příhraničních obcích specializované zdravotnické soupravy vybavené pro plnohodnotnou pomoc v případě obnovení útoků.

Tato pomoc zajišťuje lidem, kteří zažili všechny hrůzy války, tolik potřebné základní vybavení. Tyto balíčky jim dodávají podporu a dávají jim pocit, že nejsou sami, a že nejsou zapomenuti. Díky takové podpoře nadále věří, pracují a žijí ve snaze o lepší budoucnost. 

Díky finančním prostředkům START Network v rámci projektu "Humanitární pomoc pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo v Arménii“ pomáhá Člověk v tísni lidem v regionu Syunik postiženým ázerbájdžánskou agresí. Projekt vede organizace ACTED v konsorciu s ČvT a Mission Armenia a zaměřuje se na arménské regiony Vayots Dzor, Gegharkunik a Syunik.
Autor: Elma Vardanyan

Související články