Otevíráme předškolní klub v Nejdku

Publikováno: 26. 10. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Otevíráme předškolní klub v Nejdku
© Veronika Kunstová

Nejdek, 26.10.2016 - V rámci projektu K.O.Z.A. (Kooperace, Otevřenost, Zájem, Adaptace) vzniká předškolní klub i v Nejdku na Karlovarsku. Nabídne vzdělávání dětem ze sociálně slabšího prostředí, které mají problémy při nástupu do 1. třídy základní školy nebo s jeho úspěšným dokončením. Cílem projektu je vyrovnání přístupu ke vzdělávání dětí, které žijí v podmínkách sociálního vyloučení v ČR.

Práce s dětmi v klubu, by těmto negativním trendům měla předcházet. Kapacita klubu je maximálně 12 dětí a je tak možnost věnovat se dětem jednotlivě a řešit s nimi aktuální problémy a individuální cíle. Součástí projektuje je i práce s rodinou, kde je hlavním cílem zvýšení zájmu o své děti v souvislosti s plněním školních povinností.

Po čase stráveném v klubu děti k zápisu přicházejí se základními znalostmi a dovednostmi, které jsou u předškoláků vyžadovány. Jejich zapojení do kolektivu je tak snadnější a školu nevnímají negativně hned od začátku. Současně s učením dětí novým dovednostem jim vysvětlujeme důležitost vzdělávání a vzdělání. Tuto myšlenku se snažíme dostat do povědomí celé rodiny dítěte a podpořit je při zapojování dalších členů.

Stejně jako projekt, tak i my si klademe za cíl vysvětlit veřejnosti, že změna životních trajektorií Romů, kteří žijí v sociálním vyloučení, je velmi pravděpodobná a to především prostřednictvím vzdělávání. Osvětovou kampaní tak chceme přispět k bourání negativních stereotypů a všeobecně rozšířených mýtů o společném vzdělávání.

Na všechny budoucí předškoláky Nejdeckého klubu se těší učitelka Petra Bendíková a asistentka Marie Balogová.

Autor: Petra Bendíková, Sociálně aktivizační pracovnice

Související články