Ovdovělá matka čtyř dětí utekla v Afghánistánu před boji. Dnes si může dovolit pronajímat dům a živit rodinu

Publikováno: 24. 7. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Ovdovělá matka čtyř dětí utekla v Afghánistánu před boji. Dnes si může dovolit pronajímat dům a živit rodinu
© Foto: Raakin Dawari

Konflikt mezi afghánskou armádou a ozbrojenou opozicí donutil mnoho obyvatel východoafghánské provincie Paktia opustit své domovy. Vysídlené rodiny se pokusily najít útočiště ve městě Gardez. To bylo obzvláště náročné pro matky samoživitelky, které obdržely pomoc od Člověka v tísni prostřednictvím Mechanismu krizové pomoci financovaného EU.

Saadia Bakht, ovdovělá matka čtyř dětí, byla jednou z nich. Z města Ahamd Khail utekla v srpnu 2016. „Bylo nebezpečné zůstat tam s dětmi,“ říká a dodává, že byla schopna převézt jen ty nezbytnosti, které pobrala vlastníma rukama.

Když dorazila do Gardezu, čelila mnoha problémům. „Neměla jsem žádné přístřeší. Bylo pro mě opravdu těžké sehnat si práci, protože mám malé děti, které ale musím z něčeho živit. Neměli jsme žádné jídlo, všechno jsme museli nechat doma,“ vzpomíná. Maryam požádala zástupce místní komunity o zapůjčení stanu. „Opravdu si vážím téhle pomoci, ale stan byl přesto dost malý pro celou mou rodinu. Navíc jsme pořád neměli dostatek jídla,“ říká. Její děti tak nemohly chodit do školy.

Ze stanu do rodinného domu

Ani jsem nedoufala, že mi někdo pomůže,“ říká Saadia. Díky prostředkům z Evropské unie mohl Člověk v tísni podpořit její rodinu finanční částkou 16 000 AFA (zhruba 208 EUR). „Díky finanční pomoci jsem nám mohla pořídit jídlo, zařízení do domácnosti, topení a mléko pro moje miminko,“ dodává.

Člověk v tísni také Saadie pomáhal po dobu tří měsíců, než se byla schopna postavit na nohy a přestěhovat se s dětmi ze stanu do pronajatého domu. „Koupila jsem nám do pokoje koberec, teď se cítím mnohem lépe. Život v domě pro nás znamená soukromí, bezpečí a důstojnost,“ říká Saadia. „Také máme víc jídla a moje děti mohou zase chodit do školy,“ dodává s vděčností.

Zaahirah je další uprchlicí, která loni opustila Zurmat a našla útočiště v Gardezu. Svobodná matka tří dětí vzpomíná na první chvíle od vysídlení: „V Zurmatu jsem nechala úplně všechno a ze začátku jsem neměla ani střechu nad hlavou, ani žádné příbuzné, kteří by nás mohli podpořit. Neměla jsem ani jídlo pro děti.“

Včasná pomoc vyřešila spoustu problémů

Stejně jako Saadia měla Zaahirah problém se získáním jídla a zejména s hledáním zdroje příjmu. Místní komunita jí rovněž zapůjčila stan. Finanční pomoc od Člověka v tísni a EU celé rodině zajistila potraviny, základní vybavení a materiál na zátop. „Bylo mým velkým snem mít tak velkou částku k dispozici. Tolik peněz jsem předtím pohromadě snad ani neviděla,“ říká Zaahirah.

Finanční podpora pomohla rodině i při stěhování ze stanu do rodinného domku. „Mé děti jsou teď šťastné. Mohla jsem vyřešit spoustu svých problémů,“ říká Zaahirah.

Mechanismu krizové pomoci (ERM) je financován oddělením Evropské komise pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO) a poskytuje včasnou a koordinovanou humanitární pomoc osobám postiženým konflikty a přírodními katastrofami v Afghánistánu.

*jména osob byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna


Autor: Lateef Waziri, Raakin Dawari

Související články