Brýle, jiný jazyk nebo chudoba? Panenky s osobností přinášejí do třídy téma odlišnosti a respektu

Publikováno: 27. 1. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Brýle, jiný jazyk nebo chudoba? Panenky s osobností přinášejí do třídy téma odlišnosti a respektu
© Tomáš Princ

Panenka jako holčička z prostředí zasaženého chudobou, dítě s brýlemi či s jinou barvou pleti a mateřským jazykem, kterému ostatní spolužáci občas nerozumí... Všecny tyto i další odlišnosti od „normálu“ dokáží certifikované Panenky s osobností vnést do kolektivu a pomáhat vybudovat vzájemnou empatii a respekt.

Jak v kolektivu mateřských a základních škol zajistit, aby se všechny děti cítily v bezpečí a přijímané takové, jaké jsou? Jak přinést do třídy účinnou prevenci šikany, otevírat citlivá témata a rozmluvit třeba i stydlivé děti? 

Podívejte se na video, kde učitelky představují své nové panenky a jejich příběh.

„Panenky s osobností jsou mezinárodně uznávanou metodou, která se používá pro práci s dětmi v mateřských školách a na prvních stupních základních škol. Panenka přichází do kolektivu dětí a baví se s nimi o tom, co zažívá, z čeho má radost nebo z čeho je naopak smutná,“ vysvětluje koordinátorka a lektorka metody Petra Skalická. „Děti se díky panence učí komunikovat, naslouchat si, mluvit o sobě, vyjadřovat se a také překonávat strach a stud mluvit před ostatními.“

Vzdělávací programy Člověka v tísni se metodě výuky s Panenkami s osobností věnují již od roku 2012. V 72hodinovém certifikovaném kurzu jsme vyškolili více než 120 pedagogů mateřských a základních škol.

Chcete-li si přečíst o metodě více, podívejte se na publikaci o metodice Panenek s osobností.

Máte zájem o kurz Panenky s osobností i ve vaší škole?

Kontaktujte Petru Skalickou:


Autor: Jitka Holasová

Související články