Pěstování hub, nový podnikatelský plán Ziny z Arménie

Publikováno: 2. 8. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Pěstování hub, nový podnikatelský plán Ziny z Arménie
© Foto: Tereza Hronová

Zina Manukyan z arménského města Gyumri má podnikatelský plán. Chce ve sklepě paneláku pěstovat, a pak prodávat hlívu ústřičnou. Nyní díky Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství, financovanému EU, se tento nápad stává skutečností.

Sedmadvacetiletá Zina Manukyan žije se svou matkou a společně se starají o Zininy dva syny ve věku jednoho a tří let. Pro Zinu je obtížné najít si práci, když má tak malé děti. Když začala pandemie covid-19, bylo to téměř nemožné.

Zina se dozvěděla o evropském Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství a její sen o vlastním byznyse se najednou stal realitou. Zinu podpořila arménská nevládní organizace Women’s Rights House z Gyumri, a projekt díky penězům od EU zafinancoval Člověk v tísni. Pomáhá ženám v oblasti Širak začít podnikat.

Úplně na začátku tým oslovil 28 žen, aby navrhly svůj byznys plán a podaly žádost o financování. Zina byla jednou ze 13 šťastných žen, které vybrali a získaly malý grant do začátku svého podnikání. V průběhu podporovali Zinu při plánování jejího startupu mentoři. „Nejprve jsem chtěla sušit ovoce, ale pak jsem si to rozmyslela,” řekla. „Začala jsem pěstovat houby. Máme připravené bloky s podhoubím, které jsem si objednala z města Ejmiatsin. Houba roste na dřevě,” vysvětluje. „Inkubátor“ hlívy ústřičné má ve sklepě svého bytu ve starém paneláku v sovětském stylu. Teď jsou houby opravdu malé a Zina v této fázi experimentuje s vlhkostí a teplotou. Až se naučí, jak houby správně pěstovat, začne je prodávat.

„Hlíva je velice zdravá,” říká Zina. „V Gyumri tuto houbu na trhu nevidím často, ale je po ní velká poptávka. Mají ji rádi zejména mladší lidé.”

Než Zina měla děti, pracovala jako kadeřnice, šila a také si přivydělávala manikúrou. Když se jí narodily děti, neměla na práci čas. „Zpočátku jsem uvažovala, že budu kadeřnice, ale pak jsem si to rozmyslela a začala se učit pěstovat houby,” říká hrdě.

Zatím nemá pro svou novou firmu název, ale jak houby rostou, přemýšlí o něm.


Women’s Rights House je nevládní organizace se sídlem v arménském městě Gyumri, jejímž cílem je podporovat ženy v Širaku, nejchudší oblasti v zemi. Je to jedna z organizací občanské společnosti podporovaných Člověkem v tísni v rámci Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství. Cílem tohoto projektu financovaného EU je zmírnit nepříznivé dopady pandemie COVID-19 a přispět k dlouhodobé socioekonomické odolnosti zranitelných skupin obyvatel ve východní Evropě. Projekt realizuje Člověk v tísni (ČvT) ve spolupráci s Nizozemským helsinským výborem (NHC) a AFEW International (AFEW) a jeho cílem je navrhnout soubor intervencí v několika zemích včetně Arménie, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny.Autor: Tereza Hronová

Související články