Pět online kurzů, o kterých budou žáci mluvit i o přestávce. Témata mediální gramotnosti představuje youtuber Janek Rubeš

Publikováno: 17. 5. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Pět online kurzů, o kterých budou žáci mluvit i o přestávce. Témata mediální gramotnosti představuje youtuber Janek Rubeš
© Foto: JSNS

Naši nabídku více než 70 audiovizuálních lekcí pro mediální vzdělávání rozšiřujeme o zcela nový výukový formát, a to vzdělávací online kurzy. Pěti tématy (dezinformace, kyberbezpečí, zpravodajství, sociální bubliny a reklama a marketing) provází v interaktivních kurzech žáky oblíbený youtuber a reportér Janek Rubeš. Sadu materiálů, které lze procházet nezávisle na sobě a samostatně v hodině nebo během domácí přípravy, doplňuje i krátká a zábavná výuková hra o dezinformacích. Online kurzy mediálního vzdělávání JSNS jsou určeny pro věkovou skupinu 13 — 17letých. 

Chtěli byste žákům hravou formou představit témata spojená se základy mediální gramotnosti? Uvažujete o zařazení mediální výchovy do své výuky, ale nevíte, odkud začít? Vyzkoušejte novinku na našem portále, sérii pěti Online kurzů mediálního vzdělávání, díky kterým žáci pochopí fungování médií a online světa.

Kurzy jsou na sobě obsahově nezávislé, a tak je lze absolvovat v libovolném pořadí. Kurzy se věnují tématům dezinformací, kyberbezpečí, zpravodajství, reklamě a marketingu a v neposlední řadě sociálním bublinám. Fungují jako samostatný výukový materiál, který můžete využít jak ve svých hodinách prezenční, tak distanční výuky. Díky jasně a přehledně připravené metodice a intuitivnímu ovládání se zároveň hodí třeba i do hodin, ve kterých zastupujete svoje kolegy.

Každým kurzem provází žáky Janek Rubeš, kterému pomáhají teenageři Lucka s Matyášem. Kurzy jsou interaktivní, kromě chatování s průvodci a sledování krátkých videí z pořadu Mediální ring 2 obsahují vzdělávací minihry a kvízy, nabízí odměny v podobě digitálních odznaků a také průkaz o zdárném ukončení každého kurzu.

Kurzy doporučujeme do výuky zejména pro žáky a studenty ve věku 13 až 17 let. Poučné však mohou být pro mladší i starší žáky, záleží na vašem uvážení. Všechny kurzy jsou zároveň zdarma přístupné veřejnosti.

Další nabídka Týdnů mediálního vzdělávání

Online kurzy mediálního vzdělávání jsou součástí naší nabídky Týdnů mediálního vzdělávání 2022, jejichž cílem je rozvíjet mediální gramotnost a posilovat kritické myšlení žáků a studentů. Zapojit se do nich může kterákoliv základní a střední škola v České republice, a to až do 17. června.

Během Týdnů mediálního vzdělávání se můžete 20. května v 10 hodin připojit i k online debatě s názvem Práce válečného zpravodaje. Svoje dotazy na naše hosty do ní můžete společně s žáky posílat prostřednictvím aplikace Sli.do na portálu JSNS.CZ nebo formou videovzkazů. Ty nám, prosím, zasílejte na adresu tmv@jsns.cz do středy 18. května odpoledne.

Pozvání k debatě přijala Ivana Svobodová, redaktorka týdeníku Respekt, Ľubomír Smatana, redaktor zpravodajství stanice Českého rozhlasu Radiožurnál, a hlavní fotograf zpravodajského serveru Aktuálně.cz Jakub Plíhal. Moderátorkou bude Nora Fridrichová z České televize. Debatu, kterou můžete sledovat online na portálu JSNS.CZ nebo na Facebooku, budeme vysílat živě ze základní školy v Kunraticích, natáčet se bude za účasti tamních žáků. Záznam debaty můžete po ukončení vysílání zhlédnout na portálu JSNS. 

Autor: JSNS

Související články