Podcast Mimo zorné pole: „Je to ponižující." Žen, kterých se týká menstruační chudoba, je stále více

Publikováno: 13. 12. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Podcast Mimo zorné pole: „Je to ponižující.
© Foto: Člověk v tísni

Téma menstruační chudoby je v Česku stále poměrně tabu. Žen, které si nemohou dovolit menstruační pomůcky, je přitom stále více. Vložky, nebo dokonce menstruační kalíšky či kalhotky považují za nedostupný luxus a nahrazují je novinami nebo smotaným toaletním papírem.

Proč nepomáhá distribuce vložek a tampónů do potravinových bank? Jak souvisí počet mužů v českém parlamentu s menstruační chudobou? A proč záleží na tom, kdo v rodinách „sedí na penězích?“ Nejen to se dozvíte v novém dílu podcastu Mimo zorné pole, v němž naše moderátorka Kristina Nováková mluvila s novinářkou Sašou Uhlovou a projektovou manažerkou Člověka v tísni Kristýnou Bojić.

Představte si, že máte čtyři dcery

Novinářka Saša Uhlová se nejen tématu menstruační chudoby věnuje už roky. Podle ní jsou tyto situace pro ženy extrémně ponižující a mají pro ně následky do budoucnosti. 

Mladým dívkám tak často narůstá absence ve školách, protože se stydí a necítí se pohodlně. Špatná hygiena může způsobit i vážné zdravotní komplikace. Ve společnosti se ale o tomto tématu podle Uhlové příliš často nemluví, a to hlavně mezi muži-politiky, kteří mohou situaci měnit.

Nový projekt Reprodukční zdraví

My, v Člověku v tísni, jsme proto nedávno spustil projekt s názvem Reprodukční zdraví. Jeho cílem je mimo jiné zvýšit informovanost žen a dívek z nízkopříjmových rodin o jejich zdraví a umožnit jim získat vhodné menstruační a antikoncepční prostředky. O projektu v podcastu mluvila naše projektová manažerka Kristýna Bojić: „To téma vyšlo z potřeb, které jsme zjistili z práce v terénu. Za těch 20 let se společensky neotevřelo a neexistuje zde proto ani žádný validní průzkum.“

Pomoci můžete i Vy, a to formou Skutečného dárku. Nákupem Skutečné vložky pomůžete ženám řešit problém nejen menstruační chudoby, ale i předčasných těhotenství nebo zdraví. Více informací najdete na našich stránkách www.skutecnydarek.cz.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články