Podcast Mimo zorné pole: Kultura jako základní lidské právo. Začíná filmový festival Jeden svět

Publikováno: 20. 3. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Podcast Mimo zorné pole: Kultura jako základní lidské právo. Začíná filmový festival Jeden svět
© Foto: Člověk v tísni

Filmový festival Jeden svět představil po čtvrtstoletí své existence velké změny. I letos v březnu tak mohou diváci zhlédnout desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování a poznat autentické příběhy i nové úhly pohledu. Nově jsou ale do programu zařazeny i fikční snímky. Festival také přestává být monotematický a v souvislosti s tím mění vizuální identitu.

Proč festival ke změnám přistoupil? Na jaké filmy se letos můžeme těšit? A proč je Jeden svět stále populárnější? Poslechněte si nový díl podcastu s ředitelem filmového festivalu Jeden svět Ondřejem Kamenickým.

Festival pro všechny

I přes značné změny si festival zakládá na tom, aby byl co nejvíce přístupný a otevřený pro všechny. Část debat je proto například tlumočena do znakového jazyka a prostory, kde se filmy promítají jsou bezbariérové a diváci se v nich mohou snadno orientovat. „Je to něco, v čem jsme v českém i zahraničním světě pionýry,“ říká Ondřej. Své know-how teď předávají třeba i v českých firmách nebo za hranicemi. Chtějí totiž, aby byla dostupnost pro všechny celosvětovou normou. „Přístupnost ke kultuře bereme jako jedno ze základních lidských práv,“ dodává.

Už nechceme škatulkovat

Jednou z nejdůležitějších novinek je zařazení také fikčních snímků. Jeden svět si totiž do teď zakládal na promítání pouze dokumentárních filmů a fikce se zde objevila pouze výjimečně. I to už je ale podle Ondřeje Kamenického přežitek – festival by měl porušování lidských práv akcentovat ve všech formách, aby co nejlépe dokázal důležitá témata do českých měst přinést. Tvůrci dokumentárních filmů také v poslední době stále častěji hrané postupy používají, a to právě kvůli zesílení účinku, který filmy na diváky mají. „To bazírování na škatulkování filmů už je zbytečné.“

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články