Podpora zranitelných rodin v Mongolsku, které se ocitly v izolaci po vypuknutí nákazy koronavirem

Publikováno: 16. 3. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Podpora zranitelných rodin v Mongolsku, které se ocitly v izolaci po vypuknutí nákazy koronavirem
© People in Need

ULÁNBÁTAR, Mongolsko – Mongolská vláda v březnu uzavřela všechny školy a zrušila veškeré veřejné akce a shromáždění ve snaze co nejúčinněji zabránit dalšímu šíření nákazy způsobené novým koronavirem, který se poprvé objevil v roce 2019. Toto opatření sice pomohlo omezit šíření infekční choroby, má ale negativní dopad na život některých domácností. Školy i školky jsou v karanténě, což přináší neblahé důsledky pro děti ze sociálně slabších rodin. Oběd ve škole nebo školce je pro ně totiž často hlavním nebo jediným zdrojem denního příjmu výživově hodnotné stravy.

„Z našich počátečních zjištění vyplývá, že opatření vlády vedoucí k sociální izolaci mají negativní dopad nejen na vzdělání dětí, ale také na jejich výživu. Tato situace je obzvláště složitá pro rodiče, kteří spoléhají na služby školek fungujících po 24 hodin,” říká Baasanjav Ganchimeg, koordinátor humanitární pomoci Člověka v tísni.

Projekt nazvaný Čisté ruce – sdružení partnerů ze soukromých a veřejných sektorů – poskytl v únoru hygienické a potravinové balíčky 250 domácnostem v Ulánbátaru (v oblastech Khan Uul, Bayanzurkh, Bayangol, Songino - Khairkhan a Chingeltei).

„Pomoc obdržely především děti a jejich rodiny, které využívají služeb 24 hodinových zařízení pro předškolní děti. Jedná se o děti, které jsou buď sirotky, nebo mají jen jednoho z rodičů, případně jsou z rodin, kde jsou rodiče nezaměstnaní nebo žijí se zdravotním postižením. Tyto domácnosti a děti byly vyhodnoceny jako nejohroženější sociální skupina,” vysvětluje Baasanjav Ganchimeg.

„Toto je pro mongolskou vládu i obyvatele extrémně složitá situace. Člověk v tísni je mongolské vládě vděčný za její současnou snahu ochránit veřejné zdraví. Také děkujeme všem našim partnerům, zvláště pak nadaci Namuun Children’s Foundation, za jejich významnou podporu,” říká Tim Jenkins, ředitel programů Člověka v tísni v Mongolsku.

Díky štědré podpoře dárců z Klubu přátel Člověka v tísni poskytla organizace 5 000 EUR na pořízení hygienických a potravinových balíčků. Nadace The Namuun Children’s Foundation poskytla více než 5 milionů MNT (1500 EUR) formou nepeněžitých darů za přispění Národní univerzity lékařských věd a jejích významných technických znalostí. V situaci pomohl i dobrovolnický tým z Mongolské univerzitní basketbalové asociace.

Jak v průběhu zjistil projektový tým Čistých rukou, je potřeba podporu rozšířit. Neziskové organizace Breathe Mongolia a Mongolia Live zahájily společně s Člověkem v tísni globální fundraisingovou kampaň, aby se pomoc dostala k dalším 300 dětem a jejich rodinám. Například finanční dar ve výši 40 USD (v přepočtu 1000 Kč) dokáže zajisti výživu a hygienu pro jedno dítě na celý měsíc.

Spolu s potravinovým a hygienickým balíčkem obrdží všechny rodiny také leták s informacemi o preventivních opatřeních proti šíření koronaviru. Člověk v tísni také bude společně s místními dobrovolníky školit jednotlivé domácnosti v oblasti ochrany před chřipkou a koronavirem.

Partneři projektu Čisté ruce: Ministerstvo školství, Člověk v tísni, nadace Namuun Children’s Foundation, Národní univerzity lékařských věd , Breathe Mongolia, Mongolia Live, Mongolský červený kříž a Mongolská univerzitní basketbalová asociace.

V Mongolsku Člověk v tísni nejprve poskytl humanitární pomoc v roce 2009 pastevcům, postihl dzud. S cílem zachránit lidské životy, zachovat důstojnost zdejších obyvatel a posílit jejich schopnost zajistit si udržitelné živobytí Člověk v tísni začal pracovat v Mongolsku v roce 2011.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: People in Need

Související články