Pomáháme v boji s pandemií COVID-19 ve světě

Publikováno: 15. 5. 2020 Doba čtení: 7 minut
Pomáháme v boji s pandemií COVID-19 ve světě
© PIN

Pandemie koronaviru ve světě pokračuje a je jasné, že podpora zdravotnictví nestačí. Je potřeba se zaměřit na dlouhodobou pomoc nejvíce ohroženým skupinám.

Odborníci předpovídají, že koronavirus bude mít obrovský dopad na kvalitu života lidí v rozvojových zemích. Zlepšit vzdělávání i snížit počty chudých trvalo celé dekády. To všechno může pandemie rychle vzít, pokud včas nepřijde pomoc. Izolace povede ke ztrátám zaměstnání, ekonomický pád pocítí ještě více lidí. Pandemie přinese do mnoha oblastí hlad. Tyto důsledky mohou být mnohem horší než samotná nemoc COVID-19.

Člověk v tísni v České republice dál pomáhá lidem ve finanční nouzi nebo učitelům, kteří vzdělávají studenty na dálku. Soustředíme se ovšem také na pomoc v zahraničí, ve 20 zemích Afriky, Asie i Evropy, kde působíme dlouhodobě. Naše projekty jsme rozšířili o boj s koronavirem. Naše týmy se snaží chránit sebe i ty, kterým pomáháme. Tady je přehled našich aktivit ve světě.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Demokratická republika Kongo

V Kongu se zaměřujeme na zdravotnická centra a jejich pracovníky, aby byli na COVID-19 připravení. Instalujeme před centry místa na mytí rukou, rozdáváme mýdlo, nádoby na vodu a další materiál pro lepší hygienu. Upozorňujeme personál na důležitost ochranných pomůcek. Tam, kde nemají přístup k čisté vodě, doručujeme dezinfekční gel. Pracujeme také přímo v komunitách, kde šíříme osvětu prostřednictvím plakátů ve svahilštině. Všichni zaměstnanci a zdravotní pracovníci z komunit dostali o nové nemoci školení. Upřednostnili jsme individuální přístup.

Donor: European Union’s Civil Protection and Humanitarian Aid Operations (ECHO) 


Etiopie

Pomáháme těm nejohroženějším v etiopském Regionu jižních národů, národností a lidu. Rozdáváme ochranné pomůcky - gely na ruce, roušky, rukavice – zdravotním centrům i organizacím, které šíří osvětu o koronaviru. Zaměřujeme se také na funkční vodní infrastrukturu, která je pro boj s COVID-19 stěžejní. Přístup k čisté vodě zlepšuje hygienu. Zorganizovali jsme také školení pro lidi, kteří budou šířit informace o COVID-19 a nebo přímo řešit případy nakažených.

Donoři: Czech Development AgencyEthiopian Humanitarian Fund při OSN (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs)

Zambie

V Zambii rozdáváme semena v Západní provincii, která je zasažena suchem. Zaměřili jsme se také na bezpečnost a ochranu před COVID-19 během distribucí. Osvěta o nemoci se stala součástí naší práce. O COVID-19 jsme mluvili v sedmi oblastech distriktu Mongu, kde lidé dostali semínka. Vyvěsili jsme informační plakáty a vysvětlili jsme projevy nemoci i prevenci. Lidem jsme doporučili udržovat odstup dva metry a dodržovat hygienu. Před vstupem na distribuční místa jsme postavili stanici na mytí rukou.

Donor: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Angola

Víme, že v boji s novým typem koronaviru jsou důležité přesné informace z důvěryhodných zdrojů. V Angole jsme proto podpořili vládní instituce, kam jsme dodali letáky a plakáty. Naše týmy se zúčastnily školení o bezpečnosti na úřadě pro veřejné zdraví v několika provinciích. Naučily se víc o prevenci a dopadech COVID-19.


Donoři: UNICEF AngolaUnitel 

Mali

Pandemie přišla do Mali v březnu 2020. Společně s organizací Welthungerhilfe z Alliance2015 jsme v rámci našich projektů rozdávali hygienické balíčky nejchudším rodinám v západní části země.

Donor: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Sýrie

Pokud se COVID-19 dostane mezi nejohroženější lidi na severu Sýrie, jak předpovídá mnoho odborníků, může se už tak zoufalá situace stát katastrofální. Snažíme se proto Syřany na koronavirus připravit. Když v půlce března úřady vydaly opatření proti koronaviru ve školách, začali jsme se věnovat metodologii výuky na dálku, aby se 15 500 dětí mohlo dál vzdělávat. Pomáháme rodinám, aby přímo v domácnostech mohly pokračovat v psychosociální podpoře dětí.

K tomu se podílíme na stavbě místností pro izolaci a léčbu nemocných ve zdravotnických centrech na severu Sýrie. Vnitřně vysídlení lidé neměli možnost vzít si z domovů ani ty základní věci, proto je pro nás priorita dát jim hygienické balíčky.

Dál společně s úřady a dalšími organizacemi zajišťujeme lidem potraviny. V rámci všech našich programů a distribucí šíříme informace o COVID-19, zdraví a bezpečnosti. Děje se to také v centrech pro odborné vzdělávání, školách, pekárnách a dalších místech. Pravidelně tyto oblasti čistíme a dezinfikujeme  a dodáváme sem dezinfekční prostředky.

Donoři: European Union’s Civil Protection and Humanitarian Aid Operations (ECHO), European Neighbourhood InstrumentČeská rozvojová agentura

Irák

Od dubna v iráckém Mosulu, v oblasti Ninive, Salah al-Din a Kirkúk vedeme osvětovou kampaň. Informace o koronaviru se díky ní dostaly už k tisícům lidí. Kampaň „Ode dveří ke dveřím“ doplnily plakáty ve veřejném prostoru a sociální sítě. Informace na Facebooku People in Need Iraq se dostaly k více než 400 000 uživatelů.

Donoři: EU Regional Trust Fund MADADIraq Humanitarian Fund při OSN (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs), Malteser International a German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). 

Ukrajina

Na východní Ukrajině se dál věnujeme potřebné humanitární pomoci v konfliktem zasažených oblastech, ale museli jsme naši práci přizpůsobit současné situaci s koronavirem. Rychle jsme začali rozdávat hygienické potřeby na mytí rukou a dezinfekci, hlavně do škol, sirotčinců, pečovatelských domovů a zdravotních center. Abychom pomohli co nejvíce lidem, společně s organizací Help Age, partnery z konsorcia ACCESS, jsme natiskli letáky a plakáty s praktickými radami a informacemi o COVID-19. Kampaň se zaměřila hlavně na rizikovou skupinu seniorů.

V místních televizích na Donbase jsme nechali odvysílat animované video o nové nemoci. Naši psychologové poskytují psychosociální pomoc přes online webináře a po telefonu. Naše krizová linka je k dispozici 24 hodin denně. Pustili jsme se také do informační kampaně na Facebooku, která je zaměřená na prevenci šíření koronaviru a potírání mýtů. Pravidelně tam také zveřejňujeme krátké video-rady a doporučení.

Donoři: European Union’s Civil Protection and Humanitarian Aid Operations (ECHO) 

Gruzie

Snažíme se nezapomínat na lidi, kteří jsou často na okraji společnosti a o to více jsou ohrožení koronavirem. V Gruzii proto pomáháme lidem s postižením. Rozdáváme ochranné masky, rukavice a dezinfekci. Dostane je 178 klientů a 182 zaměstnanců v státních institucích v Dzevri, Dusheti a Martkopi. Zároveň šíříme osvětu a upozorňujeme na to, že lidé s postižením bývají ve zdravotních krizích marginalizováni.

Donoři: SlovakAid  

Arménie

Pomáháme arménským zdravotníkům. Do zdravotnického centra CJSC v Amasii v provincii Shirak jsme doručili ochranné pomůcky, které chrání lékaře a zamezují šíření koronaviru. Kontaktovali jsme organizaci JuLiAna, jejíž zaměstnanci ušili ochranné masky. Společnost vznikla v roce 2019 v region Shirak díky Evropské unii a Člověku v tísni. 

Mongolsko

V lednu jsme v Mongolsku odstartovali kampaň Čisté ruce za podpory Klubu přítel Člověka v tísni a partnerské organizace Breathe Mongolia – Clean Air Coalition a dalších neziskovek. Rozdávali jsme hygienické, vzdělávací a potravinové balíčky pro 1000 dětí, které kvůli pandemii COVID-19 nemohly chodit do škol a školek. 

Rodiny dostaly také informační letáky o prevenci. Během ledna až března jsme pomohli více než 5000 lidí. V květnu v distribuci balíčků s humanitární pomocí pokračujeme. Dokončili jsme komiksovou knížku pro děti o prevenci. Dostane se k 1500 dětí v Ulanbátaru a dalších dvou provinciích. Spustili jsme sbírku na Facebooku a vybrali jsme už přes 10000 USD na boj s COVID-19.

Donoři: Swiss Agency for Development and CooperationPIN’s Club of FriendsNěmecká ambasáda v MongolskuNamuun FoundationBreathe Mongolia – Clean Air Coalition 

Myanmar

V Myanmaru se nám podařilo na šířící se koronavirus zareagovat už v prvních dnech. Do míst, kde pracujeme, jsme vyvěsili informační plakáty. V Kačjinském státě naše týmy doručily vodní filtry do deseti škol se 421 studenty. V Rakajnském státě jsme rozdávali humanitární pomoc pro 1500 rodin v 11 táborech pro vnitřní uprchlíky.

Přístup k čisté vodě je zcela stěžejní pro boj s koronavirem, proto jsme ji také doručili vnitřně vysídleným lidem. Ve 14 táborech jsme zajistili alkoholové dezinfekční prostředky na ruce a megafony pro šíření informací. V oblasti kolem Rangúnu jsme rozdávali mýdlo a dezinfekci pro 8 000 migrantů a hostitelskou komunitu. Místní úřady jsme vybavily reproduktory a megafony, aby mohly šířit informace pro co nejvíce lidí.

Donoři: Myanmar Humanitarian Fund při OSN (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs), The Livelihoods and Food Security Fund (LIFT),   

Kambodža

Koronavirus se začal v Kambodži šířit začátkem března a s ním se ve společnosti šířil také strach a panika. Společně s Národní radou pro krizový management jsme do našich stávajících projektů zařadili i osvětu o COVID-19. Využíváme už existující Systém včasného varování 1294, který byl vytvořen pro varování před přírodními katastrofami. Pomocí hlasových zpráv na mobilu šíří zprávy do 25 provincií. Za první tři týdny jsme takto rozeslali 129 843 zpráv o COVID-19. Snažili jsme se zprávy rozšířit mezi co nejvíce lidí, proto používáme i další kanály, jako je Facebook, kde stránka Systému včasného varování 1294 má už 85 000 sledujících.

Donoři: UNDP CambodiaMinisterstvo zahraničních věcí ČR

Slovensko

Na Slovensku se naši kolegové a kolegyně dál soustředí na pomoc ve vyloučených lokalitách. Pomáhají zranitelným lidem, mluví s nimi o prevenci i dopadech COVID-19 a rozdávají jim hygienické potřeby a další humanitární pomoc. Spolupracují s dalšími organizacemi, místními autoritami a také spustili veřejnou sbírku.

Vzdělávací sekce a festival Jeden svět pokračuje v podpoře dětí v domácí výuce. Filmy z festivalu jsou k dispozici online na vyžádání. V zahraničí Člověk v tísni Slovensko přizpůsobil stávající projekty současné situaci, ale dál pokračuje v práci.

Shrnutí

Téměř ve všech zemích, kde dlouhodobě působíme, šíříme informace od Světové zdravotnické organizace. Zapojili jsme všechny naše facebookové profily. Všechny naše pobočky dostaly plakáty s informacemi o COVID-19. Pečlivě sledujeme dění v jednotlivých zemích a podle toho naše projekty přizpůsobujeme tak, abychom dokázali v současné krizi pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují.

Autor: Člověk v tísni

Související články