Pomoc lidem v Arménii, kterým změnily život zářijové útoky

Publikováno: 27. 2. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Immediate support to the vulnerable population in Armenia; while focusing on displaced people, hosting families, and vulnerable individuals who stayed in their villages during the conflict. As a result of a new wave of attacks on the sovereign territory of Armenia in September 2022, 7,600 individuals have been displaced from the regions of Gegharkunik, Vayots Dzor, and Syunik.
© Shushanik Nersesyan

V září 2022 bylo území Arménie napadeno. Rodiny Bakuntsových a Salbuntsových jsou z těch, které málem přišly o svůj domov v důsledku ozbrojeného útoku.

Ve vesnici Verishen v oblasti Gorisu žijí společně tři generace rodiny Bakuntsových. Babička Zoya, která má zdravotními problémy, byla v době výbuchu v nemocnici. Její tři vnoučata měla štěstí – Zoyin manžel Rafik je stihl ukrýt ve sklepě, a tak nebyla v době incidentu nahoře v domě. Říká, že uslyšel hlasitý zvuk a okamžitě pochopil, co se děje. Nejprve si myslel, že minometný granát dopadl na jejich dům, ale pak se ukázalo, že zasáhl majetek sousedů. Rodina i přesto utrpěla škody na svém domě. Tlaková vlna z výbuchu vysklila okna, ale už je opravili, aby přečkali mrazy.

Také rodině Salbuntsových, která žije v Akneru v Gorisu, zůstaly na domě vážné škody. Edgar bydlí v domě se svou ženou a rodiči, a i je v noci z 12. na 13. září probudil zvuk střelby. Podařilo se jim ukrýt ve sklepě, ale jakmile opustili dům, dopadla na něj minometná bomba. Střecha shořela, podlaha se propadla, okna se rozbila a v jedné z místností vypukl požár.

Okamžitá pomoc zasaženému obyvatelstvu

Díky projektu "Okamžitá humanitární pomoc pro obyvatele Arménie zasažené konfliktem", financovanému z fondu humanitární pomoci Evropské unie, pomáhá Člověk v tísni (ČvT) postiženým rodinám v oblastech Syunik, Vayots Dzor a Gegharkunik. ČvT poskytuje rodinám finanční podporu 60 000 AMD (3400 Kč) na zaplacení komunálních služeb. Vysídleným a zranitelným rodinám, které potřebují pomoc, aby přečkaly zimu, pak pomáhá prostřednictvím příspěvků. 

Lidé jsou vybíráni ve spolupráci s jednotlivými obcemi a Jednotnou sociální správou. Přednost mají rodiny osob zabitých nebo zraněných ve válce, rodiny, jejichž domov byl poškozen nebo zničen, starší lidé žijící osamoceně, rodiny se čtyřmi a více dětmi, lidé s postižením a lidé ubytovaní v provizorním bydlení.

Projekt realizuje Člověk v tísni ve spolupráci s organizací ACTED a s finanční podporou EU. 

Autor: Shushanik Nersesyan

Související články