Navzdory obtížím zůstává Zvart pořád veselá

Publikováno: 2. 1. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Zvart Manucharyan
© Foto: Shushanik Nersesyan

Oči jí září radostí, i když za svůj dosavadní život prožila více než mnoho žen jejího věku. Zvart Manucharyan musela opustit domov svůj i svých předků kvůli konfliktu v Náhorním Karabachu v roce 2020. Pochází z vesnice Aknaghbyur v okrese Askeran, kde strávila většinu svého života. Zvart je povoláním ekonomka a více než 20 let pracovala jako účetní ve vlastním obchodě. Se svým životem byla spokojená, ale pak se vše změnilo.

Když vypukla válka, trvala Zvart na tom, že zůstane v Askeranu. Svou rodnou vesnici měla moc ráda a nechtěla tam nechat všechny své vzpomínky. Přesto musela 23. října uprchnout a usadit se v arménském Jerevanu. 

Neztratila naději a zůstala věrná významu svého jména (Zvart znamená v arménštině veselá), našla v sobě dostatek síly postavit se na vlastní nohy a začít v Jerevanu nový život. Zkoušela nejrůznější profese, nakonec ale skončila u pečení. Přihlásila se do cukrářského kurzu, který organizovalo Kulinářské studio Sedraka Mamulyana, a to v rámci projektu "REACT: Okamžitá humanitární pomoc pro obyvatele Arménie zasažené konfliktem" financovaného z prostředků humanitární pomoci EU a realizovaného Člověkem v tísni.

"Cukrářství je mým dětským snem. Vždycky jsem to chtěla dělat," říká s radostí Zvart.

Po absolvování kurzu dostala Zvart pracovní nabídku od známé kavárny v Jerevanu a nyní pracuje v Ground Zero jako cukrářka. Je velmi spokojená s tím, co dělá a plánuje, že brzy bude mít vlastní cukrárnu. Věří, že díky odhodlání a píli se jí podaří splnit si své sny.

Kurzy, které pomáhají nastartovat novou kariéru

V rámci projektu REACT dosud absolvovalo 73 osob kuchařské kurzy a 117 cukrářské školení v Kulinářském studiu Sedraka Mamulyana. Šéfkuchař Sedrak Mamulyan, jeden z nejznámějších arménských kulinářských osobností, dodal: "Spolupráci s Člověkem v tísni jsme začali v rámci společného zájmu. Naše Organizace pro rozvoj a ochranu arménských kuchařských tradic je zaměřena na zachování a propagaci národní kuchyně a kultury, proto je tato iniciativa v souladu s našimi cíli." 

Jak program kurzů vypadá a co si z něj mohou účastníci odnést? "Program je důkladně promyšlený a umožňuje účastníkům následně pracovat ve veřejných stravovacích zařízeních nebo začít se soukromým podnikáním. Kromě toho využíváme naši síť kontaktů, abychom absolventům pomohli při získávání zaměstnání na základě jejich stylu a dovedností. Po ukončení kurzu naše studenty i nadále podporujeme. Je zajímavé pozorovat, když se lidé učí novým dovednostem, obohacují své znalosti a stávají se zkušenějšími. Účastníci se naučili novým technikám výroby potravinářských i cukrářských výrobků."

Tento projekt je způsobem, jak pomoci vysídleným lidem plně se začlenit do společnosti. Školitelka projektu Ruzanna Nahapetyan o něm řekla: "Při rozhovorech s účastníky jsem zjistila, že všichni chtějí mít svůj vlastní malý podnik. K tomu, aby se jim to povedlo, přispělo kuchyňské vybavení, které po absolvování kurzu obdrželi. Sleduji jejich stránky na sociálních sítích a vidím, že mnozí pečou doma a prodávají své výrobky. To mě těší. Na všechny účastníky udělal Člověk v tísni dojem, protože všichni lektoři byli velmi starostliví. Cítili se díky tomuto přístupu povzbuzeni."


Díky finanční podpoře EU pomáháme vysídleným lidem v pěti arménských regionech najít práci a začlenit se do společnosti: Syunik, Vayots Dzor, Kotayk, Ararat, Armavir. Za tímto účelem jsme spustili odborné vzdělávací kurzy v oblasti kulinářství, cukrářství, krejčovství, účetnictví, marketingu na sociálních sítích a dalších profesí. Doposud absolvovalo kurzy odborného vzdělávání specializované na nejrůznější oblasti přibližně 670 lidí.

Autor: Elma Vardanyan

Související články