Pomoc vysídleným lidem v Afghánistánu

Publikováno: 17. 12. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Pomoc vysídleným lidem v Afghánistánu
© Foto: People in Need

Když vypukly boje mezi ozbrojenými opozičními skupinami a Afghánskými národními bezpečnostními silami na jihu provincie Zábul v Afghánistánu, Omid Ashirin a jeho 15 členná rodina měli dvě možnosti: zůstat a doufat, že přežijí, nebo odejít a hledat přístřeší jinde. Rozhodnutí přestěhovat se do provincie Paktia rodině sice zachránilo život, ale také s sebou přineslo řadu nových problémů. Ty rodině pomáhá řešit Člověk v tísni.

Rozhodnutí uprchnout bylo pro Omida jasné. „Přetrvávající konflikt v našem kraji nás donutil odejít do Gardizu, hlavního města provincie Paktia,” říká, „Probíhající bojové střety nám ale nedovolily vzít si s sebou víc než pár kusů oblečení. Nic víc jsme si vzít nemohli.”

Když uslyšel o programu, který pomáhá vnitřně vysídleným lidem, navštívil Omid místní úřad pro uprchlíky a zapsal se na seznam osob žádajících o pomoc. To byla chvíle, kdy se pro něj a jeho rodinu začaly věci měnit k lepšímu.

„Toto je první pomoc, které se mi dostalo ”

V listopadu byl Omid vybrán mezi lidi, kteří od Člověka v tísni obdrželi balíčky se zimním oblečením. V každém balíčku jsou šátky, šály, boty, svetry, čepice, rukavice a ponožky. „To je vůbec první pomoc, které se mi dostalo,” říká Omid. „Žádná jiná organizace mi nepomohla.”

Takto Omid popisuje nesnáze spojené s vysídlením: „Nemáme mnoho oblečení ani potravin, chybí nám například mouka. I když jsme velká rodina, jen dva z nás pracují jako pomocní dělníci.” Jeden z Omidových synů má zarange (druh místní taxi služby, která poskytuje také kurýrní služby) a další syn si našel práci v cihelně. „Dneska jim dá velkou práci najít si alespoň něco,” říká otec rodiny.

Z těchto a dalších důvodů oceňuje Omid pomoc, která mu byla poskytnuta a která je „velmi užitečná a moc nám pomůže.” Hussain je také vděčný za vřelé přijetí, které se jeho rodině dostalo od místní komunity v Gardizu. „Zdejší lidé jsou dobří, ochotní a vstřícní.”

Až boje skončí, vrátí se Omid se svou rodinou domů. Zatím ale zůstanou tam, kde jsou. Vojenské akce v jejich vesnici pokračují a je příliš nebezpečné se vracet. „Teď se vrátit nemůžeme," říká.

Pomoc tisícům

Podporu, kterou Omid a jeho rodina získali, umožnily finance z amerického úřadu USAID pro zahraniční pomoc při katastrofách a 16 měsíční projekt realizovaný Člověkem v Tísni nazvaný „Zajištění přístupu k základní a životně důležité pomoci pro nejzranitelnější osoby postižené konfliktem nebo přírodní katastrofou v Afghánistánu.” Tento projekt poskytl finanční pomoc 3 978 domácnostem a další 3 000 domácností získaly i deky, baterky, lampy, kuchyňské zařízení, karimatky na spaní a oblečení. Dalších 779 rodin obdrželo stejný balíček se zimním oblečením jako Omid.

Celkem tento program podpořil více než 54 000 lidí ve 12 okresech provincií Paktia, Khost, Logar, a Nangarhar.

Potřeby v budoucnu

Humanitární potřeby v Afghánistánu stále rostou. Důvodem je probíhající válka, přírodní katastrofy, vnitřní vysídlení, potravinová nejistota a zima. Podle Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti při OSN (OCHA) trpí akutní potravinovou nejistotou celá třetina obyvatel Afghánistánu a více než šest milionů lidí potřebuje humanitární pomoc. Jen loňský rok bylo kvůli konfliktu vysídleno zhruba 380 000 lidí a dalších 300 000 postihly přírodní katastrofy.

*jména osob byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna


Autor: Furozh Nadiri, Communication Officer Člověka v tísni v Afghánistánu

Související články