Pomohli jsme vysídleným lidem v Arménii přečkat mrazivou zimu

Publikováno: 11. 6. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Pomohli jsme vysídleným lidem v Arménii přečkat mrazivou zimu
© Foto: pin

Letošní zima a mrazy ještě více ztížily život tisícům vysídlených lidí v Arménii. Vyhnaly je sem boje v Náhorním Karabachu, kvůli kterým přišly o své domovy.

Díky finanční podpoře Evropské unie jsme mohli 500 rodinám dát brikety na topení, aby zimu snáze přečkaly. Pomohli jsme také více než 4 200 domácnostem s poplatky za energie v domácnosti. Tito lidé nyní žijí v obcích v regionech Syunik, Armavir, Ararat a Vayots Dzor. Mezi nimi je i Arpine, Minareta a Varuzhan.

„Do konce října jsem byla v bunkru v Šuši. Pak mě manžel se synem přinutili odejít. Už to tam nebylo bezpečné,“ říká Minareta. „Měli jsme toho v Šuši tolik – asi 100 včelích úlů a pozemky na chov včel.”

Teď žije Minareta se svým manželem v pronajatém domě nedaleko Jerevanu. Dům je velký, ale je v něm velmi chladno. Manželé proto museli topit i během dubnových dnů.

Minareta od nás dostala 600 kilogramů ekologických recyklovaných briket na topení, protože v jejich vesnici bylo obtížné získat dřevo. „Dřevo bylo strašně drahé. V Arménii je mnohem dražší než v Náhorním Karabachu,” vysvětluje Minareta.

Mnozí z těch, kteří po vypuknutí konfliktu uprchli z Karabachu, stále hledají práci. Proto si nemohli dovolit nakoupit dostatečné množství dřeva na zimu.

Arpine žije se svým mužem a dcerou ve vesnici Verinshen v oblasti města Goris a váží si pomoci, které se jim dostalo.

„Než jsme dostali brikety, brali jsme si nějaké dřevo od majitele domu a zaplatili za něj, až když jsme vydělali nějaké peníze. Nebýt těchto briket, museli bychom dřevo draze kupovat znovu,” říká Arpine.


Autor: Tereza Hronova

Související články