Práce na smlouvu se vyplatila

Publikováno: 1. 3. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Práce na smlouvu se vyplatila
© http://www.cmki.ru/images/pictures/3.jpg

Pan Karel před třemi lety dodělal školu. Po půl roce marného shánění práce v ČR se rozhodl využít nabídku svého kamaráda a odjel pracovat do zahraničí. Domů jezdil jednou za čtvrt roku na návštěvy za rodinou nebo za přáteli. Před rokem se seznámil se svojí současnou ženou a jezdil již pak hlavně za ní. Když před půl rokem zjistil, že bude otcem, tak se rozhodl natrvalo vrátit zpět. Něco málo na založení rodiny si našetřil.

V polovině listopadu se na nás pan Karel obrátil s žádostí o pomoc. Od okresního soudu mu přišla výzva, aby se vyjádřil k žalobě o zaplacení částky kolem Kč 150.000,-. Vyhledal nás na popud své matky, dle jeho názoru jde jen o jeden velký omyl a nic platit nebude.

Žalobcem byla nejmenovaná velká pojišťovna. Pana Karla žalovala o zaplacení částky za škodu, která vznikla při dopravní nehodě automobilu, kterého byl údajně majitelem a provozovatelem. Nehoda se stala asi před dvěma lety kdesi na Šumavě. Pan Karel v té době nebyl v Čechách, neměl řidičský průkaz a ani žádné auto nevlastnil. První auto v životě si koupil až zhruba před měsícem. Řidiče auta také nezná a na Šumavě byl naposledy jako malé dítě.

Vysvětlili jsme mu, jak fungují soudní žaloby a doporučili, aby začal se soudem komunikovat. Soudy rozhodují spravedlivě, ale pouze na podkladě důkazů, které mají. Pomohli jsme sepsat vyjádření k soudu, v němž pan Karel kategoricky popřel, že by kdy byl vlastníkem a provozovatelem vozidla, že toto vozidlo nikdy nekupoval, ani za něj neplatil zákonné pojištění. O existenci vozidla se dozvěděl až po obdržení dopisu od soudu a osobu řidiče nezná.

Doporučili jsme mu, aby si začal opatřovat důkazy. Aby si zjistil z registru motorových vozidel, kdy a kde bylo vozidlo registrováno a od kdy bylo pojištěno.

Na začátku prosince přišel pan Karel s předvoláním od okresního soudu. Od poslední návštěvy zjistil, kdy a kde bylo vozidlo na jeho osobu přepsáno a pojištěno. V tuto dobu pracoval v cizině a získat o tom doklady od bývalého zaměstnavatele nebyl naštěstí problém.

Den před soudním jednáním nás pan Karel navštívil. Měl připravenu pracovní smlouvu a výkazy práce z měsíce, kdy měl přepisovat auto na svou osobu a zřizovat pojištění, výpisy z registru vozidel a opis smlouvy z pojišťovny.

Druhý den nám přišel poděkovat za pomoc. Soud trval nakonec necelých patnáct minut. Po té, co si soudce prošel důkazy, krátce promluvil s právníkem žalobce. Ten do důkazů také nahlédl a žalobu stáhnul. Rozhodujícím důkazem u soudu byla pracovní smlouva, kterou by pan Karel neměl, kdyby se rozhodl pracovat tzv. "na černo" jako to dělá mnoho lidí, kteří se potom často stávají našimi dlouhodobými klienty. Legálníé práce "na smlouvu" se vždy v konečném důsledku vyplatí.

Pan Karel tak mohl nakonec strávit klidné Vánoce a těšit se na dárky.

 

 

 

Služba Terénní programy je financovaná z prostředků Karlovarského kraje.

 

 

 

 

 

Autor: Richard Kubíček, Terénní pracovník

Související články