Praha nás zlákala již podruhé

Publikováno: 27. 8. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Praha nás zlákala již podruhé
© Foto: Alex Marek Vimrů

"Cílem naší spolupráce není jen opravit známky a doučit potřebné", říká pracovník Podpory vzdělávání, Alex Marek Vimrů, "ale především naučit rodiče se s dětmi učit a zvládat i ostatní požadavky, které na ně a na dítě škola klade." A jedním dechem dodává: "Samozřejmě nic nefunguje hned a všechny zúčastněné – pracovníky, dobrovolníky, děti i jejich rodiče – to stojí spousty sil a energie. Někde je snaha vidět dříve, jinde se projeví později. Těžké bývá motivovat k učení hlavně děti. Jedním z motivačních nástrojů tak bývají odměnové akce, které podnikáme zpravidla na konci pololetí, po vysvědčení."

Co si převážně děti z doučování jako odměnu vybírají, to jste si již mohli všimnout v některých minulých příspěvcích, například zde. Chcete-li zjistit, co si jako svoji odměnu vybrala Kristýnka, přečtěte si příběh, který vám dnes přinášíme. 

A znovu do Prahy

I na podruhé jsme se s Kristýnkou, která se v uplynulém školním roce doučovala v rámci projektu OP VVV K.O.Z.A. vyrazili do Prahy. Tentokráte do Národní Galerie, konkrétně pak do Valdštejnské jízdárny, kde je možné shlédnout expozici instalací českého mnohostranného umělce Františka Skály. Výstava nás naprosto uchvátila. K mnohým vystaveným dílům jsme se vraceli několikrát nebo je obdivovali ze všech možných stran. Každý jeden kousek v sobě skrýval nějaké překvapení nebo záhadu (fascinoval nás zejména skrytý svět, který bylo možné spatřit navrtaným otvorem uvnitř díla nazvaného Zub času). Výstava však ponechává návštěvníkům i dostatečně velký prostor pro jejich fantazii, to skrze ni vlastně autor svými díly „vypráví svůj příběh“. Hra světla a stínu i použití různých, někdy až překvapivých a často dost bizarních, materiálů činí z této výstavy opravdu nevšední zážitek. Hned na začátku výstavního sálu na nás z vitrínek vykoukly obličeje vytvořené z pomela, jimiž jsme byli doslova očarováni. S Kristýnkou  plánujeme vrhnout se do nějaké tvorby soch. Totiž – málem bych zapomněl zmínit, že Kristýnka je také umělkyně! Minulý víkend vyhrála všechna tři kola výtvarné soutěže na ZUŠ v Bílině, kterou navštěvuje.

Když už jsme zavítali na Malou Stranu, nenechali jsme si samozřejmě ujít ani procházku Valdštejnskou zahradou a Pražský hrad, kam jsme vystoupali po Starých zámeckých schodech. Z hradeb jsme se kochali vyhlídkou na Prahu, prošli jižní zahradu i všechna tři nádvoří a ve stínu Katedrály sv. Víta pak chvíli odpočívali a pokoušeli se malovat zátiší s Bazilikou sv. Jiří, čímž jsme okamžitě vzbudili zájem několika turistů.

Na cestě vlakem domů jsme pak po náročném dni usínali. Ale bylo to fajn. Kristýnka již pomalu spřádá plány, kam by se ráda podívala v příštím školním roce. Na doučování totiž rozhodně bude chodit zas.

 

Doučování žáků ze základních škol je důležitou součástí celé nabídky služeb poskytovaných Člověkem v tísni. Od září 2016 je podpora vzdělávání, jak doučování v současné době říkáme, realizována v rámci projektu OP VVV K.O.Z.A. - Kooperace, Otevřenost, Zájem, Adaptace, který se zaměřuje na problematiku vzdělávání, konkrétně na vzdělávání inkluzivní a prevenci školní neúspěšnosti. Těžiště těchto aktivit spočívá především v pomoci s přípravou do školy a doučování. 

Autor: Alex Marek Vimrů, Pracovník podpory vzdělávání

Související články