Předvánoční vystoupení „Koťat z eNCéčka“ v teplické nemocnici

Publikováno: 7. 1. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Předvánoční vystoupení „Koťat z eNCéčka“ v teplické nemocnici
© Foto: Jana Obermannová

Byl konec listopadu. Dny se krátily, ale přibývalo hřejivých světel i vůní. Rok se s rokem sešel a Vánoce již téměř klepaly na dveře. Hlas zvonků a koled se nesl krajem jako stříbrný vítr, který ze všech koutů sfoukává šedé pavučiny každodennosti.

Pro většinu z nás jsou vánoční svátky radostnou událostí. Myšlenky a starosti všedních dnů se rozplynou jako mávnutím kouzelného proutku a my se blaženě oddáme klidnému a slavnostnímu rozjímání v kruhu svých nejdražších. Někdy se však stane, že z důvodu nemoci nemůžeme trávit nejkrásnější svátky v roce se svou rodinou a přáteli. A tak se zrodil nápad, že bychom s pěveckým souborem „Koťata z eNCéčka“ vystoupili s krátkým pásmem vánočních koled a básní v teplické nemocnici. Vedení teplické nemocnice vyšlo naší myšlence vstříc, a tak nic nebránilo uskutečnění této akce.

Děti se pro tuto myšlenku nadchly. S velkou radostí vyráběly drobné dárečky pro nemocné a vytvářely vánoční přáníčka. Každý den se děti na vystoupení pečlivě připravovaly a nemohly se už dočkat, až budou moci zazpívat nejen pacientům, ale i personálu nemocnice.

Čas rychle utekl a konečně nadešel den našeho vystoupení. Děti se svátečně oblékly, vánočně naladily a společně jsme se dopravili do teplické nemocnice. Poprvé jsme se zde setkali s koordinátorkou dobrovolníků, paní Janou Obermannovou. Paní Obermannová nás vřele přivítala a doprovázela na jednotlivá oddělení – chirurgii, neurologii a gastroenterologii.

Při vstupu na oddělení počáteční strach a ostych z dětí opadl. Děti se shromáždily na chodbě u rozsvíceného vánočního stromečku a začaly nemocným zpívat jednu vánoční koledu za druhou a recitovat básničky s vánoční tématikou. Za své vystoupení byly odměněny hlasitým potleskem. Po vystoupení děti obcházely pokoje a předávaly pacientům dárečky s přáním krásných vánočních svátků a brzkého uzdravení. Některým pacientům se dojetím hrnuly slzy do očí. Totéž bylo možné pozorovat i u dětí. Vystoupení našeho pěveckého souboru bylo bezpochyby velmi úspěšné.

Moc děkujeme koordinátorce dobrovolníků, paní Janě Obermannové, jednak za to, že se vystoupení našich dětí mohlo v nemocnici uskutečnit, a také za možnost další spolupráce, kterou rádi přijímáme.

Velké poděkování patří také dětem, které projevily zájem v nemocnici vystoupit.

Na závěr nelze jinak než podotknout, že nejdůležitější je zdraví a štěstí, protože když je člověk zdravý a šťastný uvnitř, pak září i navenek, šíří radost do svého okolí, a pak jde všechno mnohem lépe a ta přání jako by se plnila úplně sama.

Autor: Jana Bašková, pracovnice NZDM eNCéčko

Související články