Příběh Feliciany: Jak se žije bez čisté vody v poušti Namibe

Publikováno: 5. 1. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Příběh Feliciany: Jak se žije bez čisté vody v poušti Namibe
© Foto: Tereza Hronova

Během posledních deseti let pociťuje oblast jižní Angoly dopady klimatických změn ještě silněji než kdy dříve. Nárůst sucha a další katastrofy související s klimatem vážně postihly provincie Namibe, Cunene, Huila a Bié. Lidé, kteří zde žijí, mají jen velmi omezený přístup k vodě, což jim ztěžuje téměř cokoliv pěstovat.

Feliciana, svobodná matka, žije v obydlí z vlnitého plechu na opuštěném předměstí města Moçâmedes. Domov, který sdílí se svými dětmi, je velmi skromný – má pouze jednu místnost, kde všichni členové domácnosti žijí, spí i vaří. "Už dva roky tu žije šest lidí," dodává. 

Rodina Feliciany nemá přístup k čisté vodě. Jediným zdrojem v okolí je díra v zemi vzdálená hodinu cesty od jejího domu.  Někdy přijde ke zdroji vody pozdě, kdy už je příliš znečištěná a nedá se pít. Může ji tak použít jenom na praní prádla.

"Vodu jsme čerpali z té díry. Trvá nám to hodinu chůze tam a hodinu zpátky, v podstatě dvě hodiny. Každý den chodím pro vodu dvakrát nebo třikrát, čtyři nebo pět dní v týdnu."


Voda je pro místní obyvatele životně důležitá

Něco si vydělat v této oblasti není snadné. Feliciana zjistila, že za nošení vody ostatním lidem může dostat zaplaceno. Její zdravotní stav se však v důsledku toho zhoršuje. 

"Za nošení vody pro jiné lidi si vydělám pět set kwanza [22 CZK] denně. Z nošení těžkých věcí ale cítím obrovskou bolest na hrudi."

Aby se problémy s vodou zmírnily, buduje Člověk v tísni (ČvT) v této oblasti studnu, která zaručuje všem členům komunity přístup k čisté a pitné vodě. Díky zdroji vody si Feliciana bude moci pro vodu dojít kdykoli potřebuje a bude mít jistotu, že voda z ní je kvalitní. Jejím jediným přáním zůstává mít studnu blíž k domovu. Nosit vodu z takové dálky je pro ni totiž velmi vyčerpávající. 

Provincie Namibe je pobřežní oblast a téměř celou její plochu pokrývá poušť. Srážky jsou zde vzácné, a proto jsou místní lidé závislí na omezených zdrojích podzemní vody a sezónních řekách, které využívají k zavlažování polí, chovu dobytka i každodenní spotřebě. Všechny tyto faktory činí obyvatele žijící v poušti Namibe velmi zranitelnými a náchylnými ke změnám místních ekosystémů. Člověk v tísni společně s organizací Action for Solidarity and Development usiluje o to, aby lidé žijící v okolí měst Moçâmedes a Camacuio byli odolnější vůči těmto změnám a zlepšila se jejich výživa.

Projekt "Omande Win – Integrovaná podpora pro sektor vodohospodářství a výživy v Namibe" je financován z programu FRESAN a je realizován s cílem zvýšit kapacitu a využití zdrojů pitné vody. 

Tento článek vznikl v rámci projektu 1Planet4All financovaného Evropskou unií.
Autor: Tereza Hronová, Karolína Šugarová

Související články