Propojení předškolního klubu se Sociálně aktivizační službou

Publikováno: 5. 6. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Propojení předškolního klubu se Sociálně aktivizační službou
© archiv pracoviště

Dlouhodobě provozujeme služby jak pro děti, tak dospělé. Nyní se nám podařilo velmi efektivně propojit služby předškolního klubu a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Pracovala jsem v obou těchto službách skoro rok, a proto to mohu posoudit.

 Spolupráce probíhá tak, že jako sociálně aktivizační pracovnice jsem spolupracovala s rodinou jako celkem. Snažila jsme se zlepšit jejich situaci, řešila hledání zaměstnání, bydlení, zápisy do MŠ, SŠ, péči o zdraví atd. Zároveň jsem pracovala s dětmi z těchto rodin, v našem předškolním klubu, kde jsem je učila novým dovednostem.

 Měla jsem chlapečka, který špatně vyslovoval a artikuloval. Následně jsem s rodiči v jejich domácnosti řešila, jak mohou trénovat pusu a posilovat jazyk, aby se mu dobře vyslovovalo.

Hodně se řešily zápisy do Mateřských školek. S rodiči jsem vyplňovala přihlášky, poskytovala jim odborné poradenství a motivovala jsem je k tomu, aby děti do školek zapsali. Několik rodin využilo i toho, že součástí služby pro rodiny s dětmi jsou doprovody do různých institucí. Doprovázela jsme je hlavně k pediatrovi, abych jim pomohla vyřešit problém, kdy např. maminka neměla s sebou správně vyplněnou žádost a všechny potřebné doklady (OP, KP dítěte).

 Musím říct, že tento rok zápisy do MŠ proběhly v poklidu. Díky skvělé komunikaci a spolupráci se školkou a dětskými lékaři, kteří nám byli maximálně nápomocní, se nám podařilo skoro všechny děti z předškolního klubu zapsat do mateřských škol a tím jim pomoci k tomu, aby prošly správnou přípravou na budoucí zápisy do základních škol.

Autor: Radka Brzáková, PK+SAS

Související články