Ptali jsme se v Mojžíři ..

Publikováno: 28. 11. 2023 Doba čtení: 13 minut
Ptali jsme se v Mojžíři ..
© Foto: archiv pracoviště

Kolem sídliště Mojžíř vzniklo mnoho reportáží, mnoho debat a mnoho názorů. Pokusili jsme se zeptat deseti jeho obyvatel, co říkají na to, co se kolem nich v nedávné době dělo a co se tam děje teď. Někteří mluvit nechtěli, protože se báli, že by mohli mít problémy s majiteli bytů, se sousedy apod. Proto jsme se rozhodli rozhovory zanonymizovat. Všem, kteří se s námi podělili o svůj názor, moc děkujeme.

A jak to tedy vidí samotní obyvatelé?

Rozhovor č. 1

Před pár týdny tady byli novináři a z televize, víte proč?

Vůbec nevím, že tady byli.

Napadá vás jak situaci v Moj zlepšit, změnit?

Jo, tady se ty děti prostě nuděj. Tady by bylo dobrý, aby tady třeba pátek sobota neděle, aby pro ně dělali nějaký akce pro děti, aby dostaly nějakou hračku, co dostanou od Charity, nebo bonbon, aby ty děti se nenudily, protože pak tady dělají blbosti.

A kromě těch dětí vás napadá ještě nějaké opatření?

Tak oni ty dospělí kolikrát berou dávky a chlastaj, pak rušej i v noci, co si budeme povídat, já když jdu ve 3 hodiny na zastávku, tak slyším řvaní.

A jak se cítite na tomhle místě? Když sem furt takhle někdo jezdí?

Já se za to stydím.

Chtěla byste se přestěhovat?

Ani ne tak přestěhovat, protože mám byt dobrej, v pořádku všechno, ale stydím se za to, že bydlím v téhle lokalitě a že lidi berou peníze a nestaraj se o děti. Někoho sociálka kontroluje někoho ne.

Jak to vypadalo dřív v Mojžíři, bydlíte tady 2,5 roku, tak máte srovnání? Zhoršuje se to? Zlepšuje se to?

Mělo by tady být opatření kvůli těm dětem. Do 15 let do 21:00 venku, a ne aby běhaly ještě v 22:30 venku. Udělat nějaký zákon, aby ty děti nebyly po deváté venku. Když byla doba Covidu, tak tady byl klid. Děti by měly mít režim, chodit do školy, ne lítat po venku. Vidím málo policii. Lidi tady mají třeba psy bez vodítka.

Co si myslíte o úklidu, co tady teď probíhá?

Já s tím souhlasím, když nechodej do práce, tak alespoň něco dělaj a dostanou za to něco. S tím souhlasím.

Vidíte nějakou změnu?

Jo, je víc uklizeno a někdo se zapojil do úklidu.

A jaký je váš názor na změnu v dopravě?

To je na houby. To se mi nelíbí. Děcka musej přestupovat, když ráno jedou do školy. Já furt vytahuju a schovávám legitku, jezdí to míň. Nelíbí se mi to.Rozhovor č. 2

Vnímáte média? Že se o Mojžíři mluví?

Jo vnímám to hodně.

Máte na to nějaký svůj názor?

No je to hrozný, měli by dodržovat čistotu, chování k lidem, neměli by je vůbec napadat, pokud nemaj důvod. Feťáci by měli jít úplně pryč odsud, alkoholici, ty co prostě chlastaj, já bych takovejm lidem dávky nedávala, odebírala bych to, aby se naučili se starat o děti.

Všimla jste si toho, že tady byli novináři? Kontaktovali vás třeba nějak, když byli venku s kamerou? Protože lidi tady říkali, že už toho mají plný zuby.

Ne nevšimla jsem si toho. Všimla jsem si toho, že tady jezdí policejní auta, sanitky. Vysvětlují třeba dětem, že už mají být ticho, že už je hodně hodin a stejně jsou ty děti do noci venku. Rodiče nemají zájem, nestarají se.

Takže si myslíte, že je to vina těch rodičů?

Jo, to je všechno o výchově, jak si ty rodiče děti vychovávají.

A máte třeba nějaký nápad, jak tohle řešit?

Řešit to s těma rodičema, tu výchovu a ne aby ty rodiče pořád jen u kafíčka drbali.

A myslíte, že by pomohlo, kdyby se ty rodiče scházeli třeba venku a děti by si hrály?

No málo kdy člověk zahlídne, že se rodiče svým dětem věnují, jinak oni na to kašlou. Kolikrát jsou dlouho venku vyřvávají, hudba na plný pecky. Feťáci na chodbách si dělají z chodeb záchod. Majitelka ta na to kašle, kamery nevím na co tady má. Jí to člověk řekne, ale ona řekne, že na kamerách nic není vidět, přitom ty kamery jsou celý den zapnutý.

Myslíte si, že to je třeba i tím, že paní majitelka pronajímá ty byty bez nějakého zájmu o to, o koho jde?

Majitelka by si správně měla zjistit koho tu ubytuje. Kdo je čistotný, který udržujou tu čistotu. A ne takový, co jen chlastaj, perou se, děti nehlídaj.

Je tu i něco pozitivního na Mojžíři?

Vůbec nic se mi tady nelíbí. Ze začátku jo, to bylo hezký. Jsem tu tři roky.

Takže za poslední 3 roky to tady šlo teda dolů?

Jo, to je hrůza.

A jak to tady vypadalo ze začátku, když jste se přistěhovala?

To tady ještě fungovalo hřiště koupaliště, to bylo pěkný, ale teď je to hrůza. A ještě když se sem stěhují lidi odjinud, třeba ze Sloveska.

Takže si myslíte, že to dělají hlavně ti lidé, co se sem přestěhovávají? Nebo i ti, kteří tu bydlí.

I ty i ty.

Četla jste nějaké reportáže? Nebo se o tom lidi třeba venku baví?

No jedna paní se o tom baví. Že je to tady strašný, že se nemůžou vyspat do práce.

A všimla jste si teď, že tu lidi uklízí? Že je to trochu lepší?

Je, je to mnohem lepší i lidi od města, jak tady uklízí, ale ten řev pořád tady.

Takže to je to, co vás trápí nejvíc? Ten řev?

Jo, řev a feťáci. Člověk se pak bojí chodit po chodbách.

Co si myslíte o těch autobusech?

Mě to vůbec neobtěžuje. Já jsem na jednu stranu ráda, že to takhle udělali, protože to se nedá, aby si lidi, nebo děti dovolovali na řidiče, nebo na revizory, nebo mezi sebou aby si ubližovali. Nebo malinký děti si jezdili trolejbusem a rodiče na to kašlali.

Takže vám to přijde lepší tenhle autobus?

Jo.

Mluví se o tom, že zavedení autobusu vede k tomu, že lokalita je víc a víc vnímána, jako vyloučená, vnímáte to tak?

Ne.

Vás to tady prostě štve.

Jo, ale nejen kvůli lidem, ale i kvůli majiteli, když něco chcete, tak von nic nedělá. I když mu člověk platí nájmy, tak jak má, tak on to prostě neřeší. Problémy neřeší. Už několik let ho prosím o nějaké věci a nic. Nechce vyměnit ani kamna. Jde prostě jenom o peníze, ale nic řešit nebude. Jenom dejte peníze, dejte peníze. To je jeho.


Rozhovor č. 3

Co říkáte na to, co se děje okolo Mojžíře?

Co na to mám říct, mají to co si udělali.

Bylo tu několik novinářů, oslovil vás někdo?

Ano, několikrát s pár z nich jsem se bavila, ale pak už ne.

Jací byli?

No byli v pohodě, jen hodně chtěli vědět detaily, bylo vidět, že se snaží najít špínu a když jsem jim říkala i věci, co jsou tu dobré, tak když jsem pak koukala, tak to do novin ani nedali.

Takže jste četla něco z toho co vyšlo?

Jo, jen co na mě vyskočilo na facebooku a v televizi v novinách to bylo.

Co na to říkáte?

Co mám říct, prostě to i přeháněli. Já vím, že to tady není úplně nejlepší, ale až takový, co z toho udělali to tady není.

Co myslíte že je největší problém v Mojžíři?

Nuda, myslím si že lidi nemají co dělat, tak dělají hlouposti. Když nechodí do práce, školy a tak tak prostě nemají co dělat no. Oni by i chtěli třeba do práce tak jako já, ale problém je, že nás nikde nechtějí. Uvidí, že jste z Mojžíře a máte smůlu.

Myslíte si tedy, že tím, že člověk bydlí v Mojžíři, tak je to taková nálepka?

No určitě mě se to stává furt, vždyť to víte.

Co by pomohlo?

Kdyby bylo něco jak je zabavit, aby měli co dělat, no. Kdyby se lidi vzpamatovali a šli do práce, aby měli nějaké povinnosti, a i ty děti aby se jen tak neflákali. Ale s nimi to je těžký, je do ničeho nedonutíte.

Jaký máte názor na opatření v MHD?

No tak mě to upřímně nevadí, já se tomu nedivím. To, co dělali s těmi řidiči, tak mi jich bylo až líto. Neumí se slušně chovat, tak to mají za to. A my to odnesli s nimi, no. My, co jsme normální a víme jak se chovat.


Rozhovor č. 4

Víte, že tu byla média?

Ano, vím že tu byli i to, co se psalo.

Máte nějaký nápad, jak situaci řešit?

Aby se odstěhovali ty, který se chovaj jako zvířata. Dřív to tu bylo dobrý, ale od tý doby co se sem stěhují všichni možný, je to strašné. Kdyby za sebou uklízeli a hlídali si svoje děti, tak by byl klid, ale jsou to lidi, co je takový věci nezajímají. Nechodí do práce ani do školy, tak se nudí a dělají bordel.

Má Mojžíř i nějaké pozitiva?

Jo, všichni se tu znají, takže si jen tak něco nedovolí, ale dělá to i problém, že se pak lidi hádají.

Jak se cítíte, když se o místo, kde žijete, projevuje takový zájem?

Jak kdybychom tady byli v zoo, k čemu pomůže, že jsem jezdí noviny, kdyby ty všichni lidi chtěli aspoň pomoc, ale ne, radši nás fotí jak zvířata.

Mluvila jste s některými z nich?

Ne, já se s nimi bavit nebudu, nemám zájem o takové divadlo. To je akorát ostuda.


Rozhovor č. 5

Vnímáte nějak mediální šum, co se děje okolo Mojžíře?

No jakoby ano i ne. Mě se to moc netýká. Já si hledím svého. Mám tu kamarádky, se kterými se bavíme. Média jsem zaznamenala, ale nějak si toho nevšímám, všímám si toho, co se tady děje.

A čeho přesně si tu v lokalitě všímáte?

No já .. hodně jsme řešily ten úklid. Já sama mám ráda čistotu a pořádek. (ukazuje fotky naklizeného bytu) Nemám ráda, když lidé žijí jako prasata. V Mojžíři to mám ráda, jsem tu zvyklá, ale je to tu dost rozdílné. Někdy je tu klid a někdy zase bordel. Vy tu nejste v odpoledních a večerních hodinách, takže to moc nevidíte, ale někdy je tu vážně bordel.

Bordel? Myslíte odpadky nebo hluk?

Myslím obojí. Večer tu bývá hluk – hlavně v létě, kdy je teplo a je déle vidět. Bordel jako odpadky je tu všude, my se snažíme si uklízet vlastní vchod. Nechceme tu být jako prasata. Já a moje kamarádka se to snažíme udržovat, ale je to vchod od vchodu. Někde se udržuje a někde ne. My se snažíme.

Napadlo by vás něco, jak tu situaci řešit?

No nevím, asi by stačilo, kdyby se lidi nechovali jako prasata. Tohle je hnus a štve mě, jak se tu někteří chovají. Jinak jak zlepšit situaci mě nenapadá. Taky možná, kdyby byli více ohleduplní k ostatním, tak by to nebylo špatné.

Chtěla byste ještě něco dodat?

No já mám Mojžíř celkem ráda, jako bydlela jsem v Neštěmicích a tam to bylo lepší, ale zvykla jsem si. Děti mám v Anglii a jezdím tam za nimi na dovolenou, ale do Anglie se mi nechce, jsem tu zvyklá.


Rozhovor č. 6

Jak vnímáte nynější situaci v Mojžíři?

Jsou tady problémy. Občas se bojím pouštět dítě ven. Jiné děti tu pobíhají a jsou agresivní. Nechodí do školy. Jsou drzí i na nás dospělé. Já teda nemám problém je okřiknout, ale všichni na to nejsou, aby vychovávali cizí děti.

Napadá vás nějaké řešení?

Sociálka by měla jednat a těm lidem, co nevychovávají vzít peníze. To je jediný. Taky by měl někdo mluvit s majitelema, protože ty podmínky, co tady jsou, jsou hrozný. Chtějí peníze a velký, ale v bytech nic neudělaj, nezajímají se. Je jim jedno, co se tady děje, hlavně, že dostanou každej měsíc nájem.

Co říkáte na opatření v dopravě?

No jezdí to míň a někdy se dlouho čeká, tak do Neštěmic chodím pěšky. Už vím, jak dlouho mi to trvá, tak vždycky dorazím na zastávku a za chvilku mi to jede do města.


Rozhovor č. 7

Co říkáte na to, co se děje okolo Mojžíře?

Je to hrozný, jsme tu jak v zoo, Vím, že je to tady špatný, ale je tu hluk a nepořádek, jde to s ním z kopce, ale lidi musí něco dělat, aby se to změnilo a ne jen nadávat.

Bylo tu několik novinářů oslovil vás někdo?

Bylo jich tu plno, ale já se s nimi bavit nechtěla, ale lidi se tady s nimi bavil.

Četla jste něco z toho, co vyšlo?

Viděla jsem v televizi na Primě a tam mluvili o no go zóně a dávali tam záběry, co byly strašně starý, takže tam proste lhali, a když už mluvil někdo, kdo to chtěl říct, jak to je, tak ho tam nedali nebo tam byl chvíli.

Co myslíte že je největší problém v Mojžíři?

Děti si nemají kde hrát to hřiště, tady je skoro rozpadlé, moje děti na něj mají zákaz. Děti se tady nudí a pak vymýšlí hlouposti. A ten nepořádek.

Jaký máte názor na opatření v MHD?

Je to strašný, musíte furt přestupovat a ještě ty autobusy někdy nenavazují. Když odvážím děti do školy do Neštěmic, tak chodíme pěšky, protože se do autobusu buď nevejdeme, anebo ho nestihneme a další jede až později. Jezdí si jak chtějí a nečekají na autobusy z města, takže pak čekáte půl hodiny na autobus do Mojžíře.


Rozhovor č. 8

Kdyby se Vás někdo zeptal jaký Mojžíř je, co byste řekla?

Dřív to bylo hezký místo ale od té doby co se sem stěhuje ta „verbež“ tak je to hrozný, nepřizpůsobivý lidi, feťáci samí cizinci.

Bylo tady několik novinářů z různých novin a televizí. Víte proč?

Jo, protože se lidi neumí chovat a dělají jenom ostudu. Já jsem taky Romka, ale to co tady dělají ty lidi, to je katastrofa a pak se diví. Pak sem začali jezdit ty novináři a už je i ostuda po internetu, všude jenom Mojžíř, no katastrofa.

Jaký je tu největší problém?

Nepořádek, hluk a děti. Nemáte šanci se tady o víkendu vyspat. Děti tu nikdo nehlídá, malý děti tady v noci lítají po venku a rodičům to je jedno a pak se diví. Moje děti beze mě nikam nechodí, mají zákaz.

Máte nějaký nápad, jak situaci řešit?

Kdyby si lidi začali řešit svoje problémy, ale jim to je jedno, oni jsou takhle asi spokojený, já to nechápu. Místo toho, aby hlídali ty děti, tak sedí doma.


Rozhovor č. 9

Bydlíte v Mojžíři už dlouho?

Jo bydlím tu 8 let.

Jak se ten prostor tady proměnil.

Co říct. Dřív to bylo lepší. Ale najednou se sem začalo stěhovat hrozně moc lidí. Ze Slovenska, byli tady i Maďaři. To se pak nedomluvíte. My, co tu bydlíme už nějakou dobu, tak jsme se snažili, abychom to tu měli hezký, ale když jsem přijede někdo, kdo za chvíli zase odjede, protože neplatí nájem, protože fetuje, tak už se nedohodnete.

Co vidíte, jako největší problém v Mojžíři?

Právě to, že se tady lidi pořád mění. Pak nikomu na ničem nezáleží. Děti si tu pobíhají jak chtějí, třeba i v noci lítaj po venku a dělají bordel. Rodiče na to koukají z okna a nic s tím nedělají.

Chcete se přestěhovat?

Ani ne, kromě toho hluku to jde, žila jsem na horších místech a tady mě vzali do bytu i když jsem Romka, jinou možnost jsem vlastně neměla.

Co říkáte na to, co proběhlo v médiích?

No to byla ostuda. Fakt ostuda. Pořád všude byl Mojžíř, jak kdybyste byla v nějaký Zoo. Máme tu problémy, ale tohle bylo moc.


Rozhovor č. 10

Jak se vám v Mojžíři žije?

Já jsem spokojený.

Vadí vám tu něco?

Ne, jako je tady hluk, ale já si z toho nic nedělám, zavřu okna a nic neslyším.

Co si myslíte o médiích? Bylo jich tu docela dost.

Myslím, že to přehnali. By mě zajímalo, jak by reagovali oni, kdyby u nich před barákem furt někdo natáčel a říkal v jak hrozným prostředí žije. Myslím si, že ani polovina nebyla pravda.

Napadá vás, jak situaci zlepšit?

Nenapadá. Některý lidi se tady pustili do úklidu, tak to je dobrý.

    Služba terénní programy byla v roce 2023 podpořena Statutárním městem Ústí nad Labem.

Autor: Marie Fiĺková, Barbora Mráčková, Jana Pánková, terénní pracovnice, koordinátorka služby

Související články