Roušky z divadla Husa na provázku pomáhají po celém Česku

Publikováno: 6. 10. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Roušky z divadla Husa na provázku pomáhají po celém Česku
© Alexander Olah

V srpnu k nám doputoval dar. Obrovské pytle naplněné po okraj balíčky tisíců látkových roušek zaplnily na konci léta sklad naší pražské centrály. Tento dar, který nám věnovalo zázemí divadla Husa na provázku, byl natolik štědrý, že ho mohou využívat všechny naše pobočky. Po celém Česku kolegové denně poskytují roušky rodinám a jednotlivcům, se kterými spolupracují. A díky tomu, že jsme roušek dostali víc než dost, můžeme se o ně dělit i s dalšími lidmi a organizacemi, kteří se bez nich při své práci neobejdou a momentálně jich nemají dostatek. Roušky z divadla Husa na provázku tak poskytujeme nejen lidem, pro které jejich koupě představuje zásah do rozpočtu, ale mnohé z nich jsme také věnovali Hornické nemocnici s poliklinikou v Bílině a osobám pomáhajícím lidem bez přístřeší. 

Když jsme v létě obdrželi z divadla Husa na provázku zprávu o tom, že nám chtějí darovat tisíce kusů vydezinfikovaných látkových roušek, neváhali jsme a nabídku s radostí přijali. V České republice pracujeme s několika tisíci dětí a dospělých, pro které zakoupení roušky představuje nezanedbatelný výdaj. Měli jsme proto ohromnou radost, že jim budeme v případě potřeby schopni roušky zajistit.

Ačkoliv byl ještě na začátku léta roušek dostatek, dnes je situace odlišná. Počty osob nakažených nemocí Covid-19 dosahují tisíců denně. Zpřísňují se hygienická opatření, roušky jsou opět nedílnou součástí každodenního života a v některých částech České republiky jich začíná být znovu nedostatek. Když se naši kolegové z Ústeckého kraje v polovině září zúčastnili v Bílině setkání aktérů vzájemné spolupráce, obrátila se na ně s prosbou o pomoc jednatelka Hornické nemocnice s poliklinikou v Bílině paní Andrea Abigail Nováková. „Paní Nováková nás požádala, zda neznáme někoho, kdo by byl schopen bílinské nemocnici poskytnout roušky. Ačkoliv si město Bílina na jaře ušilo tolik roušek, že je mohlo rozesílat do okolních měst a zřizovat výdejní místa, s postupným rozvolňováním opatření začala aktivita šití roušek ustávat. Nyní se nemocnice obává, že se v nadcházejících týdnech bude problém s nedostatkem roušek prohlubovat současně s tím, jak bude pokračovat zpřísňování opatření,“ vysvětluje kolegyně Anna Škrípalová z pracoviště v Bílině a dodává, že s ohledem na to, jaké zásoby roušek na skladě měli, rozhodli se paní Novákové pomoci. V minulých dnech proto dopravili do nemocnice několik stovek roušek z divadla Husa na provázku. „Nemocnice naši nabídku přijala a od minulého týdne jsou roušky k dispozici na rouškovníku ve vestibulu nemocnice. Každý, kdo do nemocnice vejde, si je může ihned vzít,“ vysvětluje kolegyně Anna způsob, jakým se roušky věnované nemocnici k lidem dostávají. A protože byla nemocnice za věnované roušky našim kolegům nesmírně vděčná, nabídla všem spolupracujícím organizacím jako vyjádření díku kurzy první pomoci zdarma.

Zbylou část roušek si rozdělili ředitelé jednotlivých poboček Člověka v tísni, kde je naši kolegové dávají lidem, se kterými v rámci sociálních služeb pracují. Zasílají je do rodin dětí, které doučují nebo je dávají lidem, kteří se na konzultaci dostaví bez roušky. Pro mnohé lidi, se kterými spolupracujeme, představují dar v podobě látkových roušek nezanedbatelnou pomoc. Nejenže jim je můžeme věnovat zdarma, ale při řádném zacházení je mohou používat delší dobu.

Ještě jednou bychom chtěli srdečně poděkovat celému zázemí divadla Husa na provázku, které nám velkorysý dar v podobě tisíců roušek dopravilo až do naší pražské centrály! 


Autor: Dagmar Růžičková

Související články