Rusko propustilo další dva Ukrajince

Publikováno: 15. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Fotografie z letadla, které vezlo propuštěné zpět na Ukrajinu.
© liga.net

Další dva Ukrajinci odsouzení ve vykonstruovaných procesech v Rusku jsou na svobodě. Šestadvacetiletý Hennadij Afanasjev a čtyřiasedmdesátiletý Jurij Sološenko byli v úterý 14. června propuštěni a vydáni na Ukrajinu.

Účastník krymského hnutí na podporu jednotné Ukrajiny Hennadij Afanasjev byl zatčen v květnu 2014 spolu s režisérem Olehem Sencovem a dalšími aktivisty. Byl mučen elektrickými šoky a donucen vypovídat proti Olehu Sencovovi a Oleksandru Kolčenkovi. Ti byli loni v srpnu odsouzeni k dvaceti a deseti letům vězení za údajný terorismus. Afanasjevovi soud nakonec vyměřil sedm let za údajné teroristické spolčení na území Krymu.

Jurij Sološenko, bývalý ředitel továrny Znamja Poltava, který se zaměřovala na výrobu vysokofrekvenčních žárovek užívaných v obranném průmyslubyl zadržen v Moskvě v září 2014. Ruské úřady ho obvinily ze špionáže, žádné relevantní důkazy, ale vyšetřovatelé nepředložili. Přesto byl Sološenko uznán vinným a ve vězení měl strávit šest let.

Oba Ukrajinci se na svobodu dostali díky výměně za dva oděské organizátory takzvané Národní rady Besárabie.

po propuštění Hennadije Afanasjeva a Jurije Sološenka zůstává v ruských vězeních minimálně dvacet devět Ukrajinců, kteří byli v Rusku a na Krymu ve vykonstruovaných a protiprávních procesech odsouzeni nebo na rozsudek v politicky motivovaných kauzách teprve čekají. Jejich případy mapuje mezinárodní kampaň LetMyPeopleGo zasazující se o propuštění ukrajinských politických vězňů v Rusku. Dosud se na svobodu dostali čtyři z nich – kromě Afanasjeva a Sološenka to již dříve byli letkyně Nadija Savčenko a absolvent práv Jurij Jacenko. Člověk v tísni, který se do kampaně LetMyPeopleGo zapojil, se anganžoval jak v případě Jurije Jacenka, tak v kauze čerstvě propuštěného Hennadije Afanasjevca. V obou případech finančně podpořil jejich rodiny, aby svým blízkým mohly zajistit kvalitní právní zastupování.

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

Autor: RK

Související články