S dětmi i mládeží se stále potkáváme online. V karanténě vzniklo hudební video i vlajka fotbalového klubu

Publikováno: 19. 5. 2020 Doba čtení: 3 minuty
S dětmi i mládeží se stále potkáváme online. V karanténě vzniklo hudební video i vlajka fotbalového klubu
© Štefan Berec

V dobách vládních opatření pro zamezení šíření koronaviru se snad každému z nás nějakým způsobem proměnily dennodenní rutiny. I my jsme byli nuceni omezit kontakt s klienty a přizpůsobit této situaci svou práci.

Jak jsme udržovali kontakt s našimi klienty?  Asi nikoho nepřekvapí, že v roce 2020, kdy je mobilní telefon, datové připojení a počítač již běžnou součástí života, jsme se setkávali především v online prostoru. Přesunuli jsme naše poradenství na telefon, Facebook, e-mail, Skype a další online platformy.

Ivan Kandráč pracuje v rámci služby kariérního poradenství se skupinou mladých už několik let. V této době se přesunuly jejich setkání do online prostoru. „S naší ustálenou mládežnickou skupinou z Přerova, se kterou se běžně scházíme, zpíváme a natáčíme, se teď potkáváme pravidelně na Skype. Řešíme spolu aktuální dění. Probírám s nimi aktuální vyhlášky týkající se situace ohledně koronaviru, prevenci proti šíření viru, diskutovali jsme i téma zcela uzavřených vesnic na Olomoucku nebo cokoli dalšího, co je právě trápilo a zajímalo," popisuje aktuální praxi Ivan Kandráč.  

Nebavili se však pouze o závažných věcech, nechyběla ani zábavnější forma programu. „Skupinu mladých nejvíce bavily výzvy, kdy někdo navrhl úkol typu vypij naráz litr vody, udělej 100 kliků nebo třeba zazpívej nějakou píseň. Každému pak sedlo něco jiného. Po splnění úkolu nominuje někoho dalšího. Pomalu se tyto výzvy dostávají dál a dál mimo Přerov či Olomouc," shrnuje aktuální dění terénní pracovník Ivan Kandráč, který se skupinou mladých také vede kapelu Triangl Band. „Jsem rád, že jejich zájem o hudbu a zpěv stále přetrvává,“ dodává Ivan Kandráč.

Doučování přes mobilní telefon

Přes telefon se osvědčilo i doučování. Ne ke všem rodičům se potřebné materiály ze školy dostanou. Nezbytným krokem je proto navázat kontakt se školou a učiteli a zprostředkovat učivo rodičům jinou cestou než elektronickou. Vstřícní učitelé poskytují pracovní listy také pracovníkům, kteří s rodinou úzce spolupracují. Pokud rodina přístup k elektronické poště nemá, snaží se pracovník nadiktovat znění úkolu přes telefon. Potřebuje-li žák bezprostředně poradit, pracovník mu věnuje stejný čas, jako kdyby s ním seděl u něj doma nebo na pracovišti. Pracovní listy, jež jsou pracovníkovi k dispozici, zajišťují efektivnější pomoc dítěti.  

Restriktivní opatření vlády na ochranu obyvatel se dotkla i trávení volného času a volnočasových aktivit. Omezený venkovní pobyt a nemožnost organizovat si volný čas může vést ke ztrátě motivace se čehokoliv v budoucnu zúčastnit. Dříve vybudovaný pravidelný režim se rychle rozvolní a zájem opadne. Proto vnímáme jako důležité udržovat s dětmi a mládeží kontakt v co nejvyšší míře a bavit se s nimi, diskutovat a připomínat jim, co už vybudovali. V rámci komunitní práce pořádáme také fotbalové volnočasové aktivity. Fotbalový tým Rychlých střel dostal za úkol namalovat společně vlajku. Tu se později budou snažit nanést na plátno, přičemž samotná iniciativa na vytvoření vlajky vzešla od nichPokud skupina nechce nic probírat, hrajeme slovní fotbal nebo společné hry, které jsou k dispozici na Facebooku," popisuje současnou spolupráci s dětmi terénní pracovnice Daniela Šnejdarová

Nakonec se s Vámi podělíme o písničku, která vznikla v domácnostech členů kapely pod online vedením Ivana Kandráče prostřednictvím skupinového videohovoru. 


Autor: ČvT

Související články