168 hodin: Samoživitelku v nouzi odmítli obsloužit na úřadě práce. Někteří úředníci prý i soutěží, kdo vyřadí víc lidí z evidence

Publikováno: 10. 2. 2020 Doba čtení: 1 minuta
168 hodin: Samoživitelku v nouzi odmítli obsloužit na úřadě práce. Někteří úředníci prý i soutěží, kdo vyřadí víc lidí z evidence
© Česká televize

V posledním díle investigativního pořadu České televize "168 hodin" se objevil příběh Evy - samoživitelky se dvěma dětmi, která nedávno neplánovaně otěhotněla. Podle svých slov zjistila pozdě, že je těhotná a už tedy nemohla jít na potrat. Zároveň už ale nemohla chodit do práce a neměla žádný příjem. V této situaci se obrátila na pracovní úřad, aby ji pomohl. Úřednice se s ní však odmítla vůbec bavit, přestože Eva mohla podle zákona žádat hned o několik různých příspěvků od státu.

Situace se výrazně změnila až když žena přišla na úřad s pracovnicí místní pobočky Člověka v tísni. V tu chvíli už mohla Eva alespoň vyplnit všechny formuláře a podat všechny žádosti. Další šetření reportérů ČT ukázalo, že pracovníci i na dalších úřadech práce často nevědí, na jaké dávky mají občané nárok, nebo je dokonce úmyslně zamlčují.

"Slyšeli jsme od některých ex-pracovníků z úřadů práce, že na některých úřadech dokonce soutěží v tom, kdo největší počet lidí vyřadí sankčně z evidence. Ta kultura na těch úřadech je velmi různá," okomentoval praxi na úřadech práce dluhový expert Člověka v tísni Daniel Hůle.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Celou reportáž ČT můžete zhlédnout zde: 


Autor: 168 hodin a Člověk v tísni

Související články