Sára, Mariam a dalších 150 dívek si v našem centru v severní Sýrii dokončilo školu a díky kurzu šití teď mají větší šanci najít si práci

Sára, Mariam a dalších 150 dívek si v našem centru v severní Sýrii dokončilo školu a díky kurzu šití teď mají větší šanci najít si práci

4. 10. 2021

Každý víme, jaké to je, přijít do nového kolektivu, kde nikoho neznáme. Ať už je to škola, nová práce, nebo jazykový kurz. Očekávání, jestli zapadneme mezi ostatní a jestli si tam najdeme přátele, doprovází nervozita a někdy i úzkost. Tyto pocity zažívala v severní Sýrii i Sára, když se přihlásila do našeho vzdělávacího kurzu. Kvůli válce nemohla dokončit školu a zapsat se na univerzitu. V našem vzdělávacím středisku ale získala možnost navázat v arabštině, angličtině, nebo matematice tam, kde dříve musela skončit. Měla ale přijít do kolektivu mezi desítky dalších dívek, které neznala a které byly různě staré.

„Když jsem nastoupila do školy, neznala jsem ostatní holky ani učitele. Byla to úplně jiná atmosféra, než na mé dřívější škole. Každý pocházel z jiného prostředí a já jsem zpočátku neměla žádné kamarády,” vypráví Sára, která si ale nakonec našla přátele velmi rychle. Její nové kamarádky ji podpořily, aby se nebála vrátit ke studiu.

„Vzájemně jsme se povzbuzovaly, což mi pomohlo zapomenout na špatné vzpomínky a na to, že jsem dříve studium nedokončila,” vysvětluje Sára.

Sáře a dalším více než 150 ženám, jsme umožnili, aby si mohli dokončit školu ve zrychleném módu. Po absolvování studia získají studentky osvědčení, že dokončily poslední ročník školy a díky tomu, se budou moci zapsat na univerzitu.


Ve školícím středisku Sarmada v severní Sýrii se ale dívky učí ještě něco navíc. Dostávají možnost vyučit se praktickému řemeslu, které si samy na začátku vyberou. Díky tomu je pro ně v budoucnu jednodušší uživit se i během studia na univerzitě a zaopatřit sebe i svou rodinu. Učí se tak plést, šít a vyšívat, aby si v budoucnu mohly založit živnost. Některé z nich získají také grant, aby s podnikáním mohly začít, nebo dostanou nabídku pracovat v již zaběhlém podniku.

Kromě toho ale kurzy dávají možnost navázat nová přátelství, spolupráci a posilují vzájemnou podporu a sounáležitost mezi studentkami.

„Často jsme si navzájem pomáhaly. Učily jsme se spolu šít, nebo jsme se společně připravovaly na zkoušky. Všechno jsme spolu sdílely a předávaly si zkušenosti a rady, abychom měly co nejlepší výsledky,” říká Mariam, Sářina kamarádka.

Více než 10 let trvající konflikt v Sýrii zničil ekonomiku a pro lidi je takřka nemožné najít si práci. Situace je ještě složitější pro mladé lidi, které válka vyhnala z domova a žijí ve vysídlení. Pomáháme jim dokončit studia, naučit se něčemu novému a posílit sebedůvěru, aby pro ně bylo v budoucnu jednodušší najít si práci a byli soběstační. 


Autor: Člověk v tísni