Smrt našeho zaměstnance a pomoc uprchlíkům z Aleppa

Publikováno: 26. 12. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Smrt našeho zaměstnance a pomoc uprchlíkům z Aleppa
© ČvT archiv

Gaziantep 26. prosince 2016 - Člověk v tísni (ČvT) začal distribuovat potraviny či deky rodinám prchajícím z Aleppa. Připravuje pro ně rozsáhlejší pomoc. S evakuací civilistů konflikt nekončí. Civilisté jsou dále terčem leteckých útoků. Jeden z místních zaměstnanců Člověka v tísni přišel 24. prosince i se  svou rodinou o život při leteckém útoku nedaleko Aleppa. Stal se tak pátou obětí na životě z řad zaměstnanců či blízkých spolupracovníků ČvT v Sýrii.

Zaměstnanec organizace Hasan Sa’aid Al Soun zahynul při leteckém bombardováni města Atareb nedaleko Aleppa. Hasan pracoval jako oblastní koordinátor aleppské kanceláře ČvT.  V čase náletu byl doma a spolu s ním zahynula i jeho manželka, děti a další členové rodiny. “Útoky na civilní obyvatele se bohužel staly součástí této války a v posledních měsících se jen stupňují,” říká koordinátor pomoci v Sýrii Tomáš Kocian.

Oblasti západní provincie Aleppa jsou v současnosti stále cílem bombardování s řadou civilních obětí. Podle Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA) už bylo zaregistrováno přes padesát tisíc lidí prchajících z východního Aleppa, kteří nacházejí útočiště na venkově nebo v některém z uprchlických táborů.

25. prosince ČvT distribuoval 126 rodinám vysídleným z východního Aleppa vysokoenergetické potraviny na pět dní, teplé pokrývky a rohože na spaní či kanystry na  vodu. “Registrovali jsme také dalších 454 rodin, kterým bude dodána pomoc do 48 hodin a budeme pokračovat v další pomoci. Současně koordinujeme pomoc s dalšími aktéry na místě, abychom zajistili efektivní pokrytí potřeb,” říká Tomáš Kocian.

Poslední smrtí se počet zavražděných pracovníků a blízkých spolupracovníků Člověka v tísni v Sýrii zvýšil na pět lidí. Všichni zahynuli následkem leteckých útoků a bombardování na severu Sýrie. Více o obětech například zde.

Člověk v tísni působí v Sýrii od roku 2012 a od té doby již doručil přímou pomoc více než dvěma milionům Syřanů. Pomoc poskytuje v Sýrii díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie nebo prostřednictvím Klubu přátel Člověka v tísni. Institucionální pomoc poskytuje ECHO, britská vláda prostřednictvím Úřadu pro mezinárodní rozvoj (DFID), americká vláda (OFDA), Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci (SDC), Světový potravinový fond (WFP), Německá vláda a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

NA SBÍRKU SOS SÝRIE A IRÁK MŮŽETE PŘISPĚT NA KONTO 92329232/0300

PLATBU KARTOU MŮŽETE PROVÉST ZDE. Rádi Vám vystavíme potvrzení o daru, stačí kliknout. Informace o Klubu přátel Člověka v tísni zde.

Autor: ČvT

Související články