Smutný týden pro lidská práva ve Vietnamu – padly další tvrdé tresty

Publikováno: 17. 12. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Smutný týden pro lidská práva ve Vietnamu – padly další tvrdé tresty
© Foto: Archive Trinh Ba Phuong

Pouhý den od tvrdě kritizovaného soudního procesu s laureátkou ceny Homo Homini, Pham Doan Trang, pokračuje Vietnam v sérii nespravedlivých soudních procesů s disidenty. Dva aktivisté spjatí s případem záboru půdy, Trinh Ba Phuong a Nguyen Thi Tam, byli odsouzeni celkem k 16ti letům vězení nepodmíněně a k 8mi letům domácího vězení.  

Dne 15. prosince 2021 byl Trinh Ba Phuong odsouzen k 10ti letům vězení a 5ti letům domácího vězení. Nguyen Thi Tam, která byla zatčena a odsouzena ve stejný den jako Trinh Ba Phuong, dostala trest ve výši šest let vězení a tři roky domácího vězení. Oba byli obžalováni z článku 117 trestního zákoníku z roku 2015 za vytváření, uchovávání a šíření „protistátních dokumentů“. Oba se proti rozsudku odvolali. 

Rodinám obou aktivistů nebylo umožněno se procesu zúčastnit. Někteří byli policií drženi ve svých domocech, jiní odvlečeni a odvezeni pryč na neznámé místo a propuštěni až po skončení procesu. Důkazy předložené proti Trinh Ba Phuongovi byla dvě videa zveřejněná na Facebooku, která se zabývají vážným střetem neukončeného sporu o zábor půdy ve vesnici Dong Tam. Byl také obviněn z držení knihy od disidentky Pham Doan Trang s názvem Příručka pro rodiny vězňů.

Oba byli zatčeni 24. června 2020 společně s Can Thi Theu, matkou Trinh Ba Phuonga a Trinh Ba Tua, za aktivismus spjatý s incidentem v Dong Tam. Can Thi Theu i její syn Trinh Ba Phuonga byli posléze v květnu 2021 odsouzeni celkem k 16ti letům vězení a 6ti letům domácího vězení. Je jasné, že tyto soudní procesy slouží jednomu účelu – umlčet disent kritizující zásah policie, která stojí za tragédií v Dong Tam.

Can Thi Theu je manželkou bývalého politického vězně Trinh Ba Khiema, který  se rovněž v případu záboru půdy angažoval. V roce 2014 byli oba zatčeni a odsouzeni k několika měsícům vězení za filmování celého incidentu. Jejich zatčení bylo pro jejich syny podnětem k zahájení občansko-společenského aktivismu, který měl za následek další sledování a pronásledování celé rodiny. 

Člověk v tísni požaduje okamžité zrušní rozsudků Trinh Ba Phuonga a Nguyen Thi Tam, stejně jako ostatních politických vězňů za mřížemi, včetně Pham Doan Trang, Can Thi Theu a Trinh Ba Tu.

Tvrdý prosinec

Soudní proces s Trinh Ba Phuongem a Nguyen Thi Tam se odehrál pouhý den od procesu s jednou z nejznámějších aktivistek Vietnamu Pham Doan Trang, která byla odsouzena k 9ti letům vězení za stejný trestný čin „protistátní propagandy“.

Konec soudních procesů s disidenty ve Vietnamu je v nedohlednu. Další případ tvoří protikorupční aktivista Do Nam Trung a kandidát parlamentních voleb Le Trong Hung. Oba stále čekají na soudní proces za obvinění z „protistátní propagandy.“

Člověk v tísni požaduje okamžité zrušní rozsudků Trinh Ba Phuonga a Nguyen Thi Tam, stejně jako ostatních politických vězňů za mřížemi, včetně Pham Doan Trang, Can Thi Theu a Trinh Ba Tu.

Aktualizace: Protikorupční aktivista Do Nam Trung byl odsouzen dne 16. prosince 2021 k 10 letům odnětí svobody.

Autor: PIN

Související články