Matka a syn odsouzeni k 16 letům vězení za obranu pozemkových práv ve Vietnamu

Publikováno: 10. 5. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Matka a syn odsouzeni k 16 letům vězení za obranu pozemkových práv ve Vietnamu
© Foto: PIN

Pouhých několik týdnů před národními volbami ve Vietnamu byla odsouzena Can Thi Theu, obránkyně práv na půdu, a její syn Trinh Ba Tu k 16 letům vězení za „protistátní propagandu“.

Dne 5. května 2021 vyústil soud s Can Thi Theu a jejím synem Trinh Ba Tu v 8letý trest odnětí svobody a následnou 3letou podmínku pro každého. Oba byli obžalováni za tvorbu, uchovávání a šíření „protistátních dokumentů“ podle článku 117 trestního zákoníku z roku 2015.

Can Thi Theu, její dva synové Trinh Ba Tu a Trinh Ba Phuong, a Nguyen Thi Tam byli zatčeni dne 24. června 2020 kvůli aktivitám spojených se střetem mezi bezpečnostními složkami a obyvateli vesnice Dong Tam. Podle jejich právníka bylo jako důkaz proti Can Thi Theu a Trinh Ba Tu předloženo 8 videí týkající se střetu ve vesnici Dong Tam, která obžalovaní zveřejnili na Facebooku.

Během soudu Can Thi Theu uvedla, že v prvním týdnu jejího zatčení jí nebyl poskytnut přístup k pitné vodě a neobdržela oblečení, které jí do vězení zaslala rodina. Také jí byla odepřena zdravotní péče poté, co byla zraněna během roztržky mezi spoluvězeňkyněmi. Kromě toho obvinil Trinh Ba Tu jednoho z vyšetřovatelů z verbálního zastrašování.

Can Thi Theu se začala angažovat v občanské společnosti v roce 2007, kdy jí byla za účelem „rozvoje hlavního města“ zabavena rodinná farma, za niž však nebyla adekvátně odškodněna. Od té doby vedla Can Thi Theu kampaň proti zabavování půdy v Hanoji a okolních provinciích a účastnila se protestů proti zhoršování životního prostředí a porušování lidských práv. Prostředí věznic jí není cizí, vězněna byla totiž již dvakrát. V roce 2014 byla obžalována ze „vzdorování bezpečnostním složkám ve službě“ a obdržela trest 15 měsíců odnětí svobody. V roce 2016 byla obžalována z „narušování veřejného pořádku“ při účastech na demonstracích a byla odsouzena k 20 měsícům odnětí svobody.

Její mladší syn Trinh Ba Tu se zapojil do občanské společnosti, když se stal svědkem vládní odezvy proti občanským aktivitám jeho rodičů. V roce 2015 byl on a několik dalších aktivistů brutálně zbit skupinou lidí v civilu, když vyzvedával svého otce z vězení. V srpnu roku 2020 na protest proti vlastnímu nespravedlivému zatčení a zatčení dalších vězňů svědomí zahájil přibližně na dvacet dní hladovku.

Trinh Ba Phuong, nejstarší syn Can Thi Theu, a Nguyen Thi Tam, další obránkyně práv na půdu, jsou od zatčení stále drženi v izolaci, bez přístupu k právníkům a rodině. Datum jejich soudu ještě nebylo stanoveno.

Verdikty namířené proti Can Thi Theu a Trinh Ba Tu jsou součástí série soudního napadání aktivistů, kteří se podíleli na informování veřejnosti o střetu v Dong Tam – známého případu konfiskace půdy, který se táhne již od roku 2010. V říjnu 2020 byla zatčena Pham Doan Trang, spoluautorka nezávislé Zprávy o Dong Tam, a nedávno v dubnu 2021 byla zatčena Nguyen Thuy Hanh, která vybrala více než 500 milionů VND (přibližně 480 000 Kč) na podporu rodiny zesnulého Le Dinh Kinhe, který byl zavražděn během policejního střetu v Dong Tam. 

Autor: Člověk v tísni

Související články