Spolupracujeme s Nadací Pomoc na cestě vzhůru

Publikováno: 18. 8. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Spolupracujeme s Nadací Pomoc na cestě vzhůru
© https://commons.wikimedia.org

S Nadací Pomoc na cestě vzhůru spolupracujeme v oblasti bydlení. Ta vlastní v Ústí nad Labem celkem tři byty, které na základě posouzení situace poskytuje rodinám s dětmi. V bytech je nastavený nižší nájem, než je v lokalitách běžné. Tím dává rodinám šanci dostat se z nevyhovujícího prostředí. Za spolupráce s naší organizaci v rámci sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a terénních programů jim pomáhá řešit svou nelehkou životní situaci a postavit se tak na vlastní nohy.

 V září roku 2022 přišla ovšem změna konceptu poskytování tohoto bydlení. Nadace se rozhodla, že by chtěla pomoci co nejvíce lidem, a tak budou byty sloužit jako přechodné. Rodinám budou poskytovány na dobu maximálně dvou let s tím, že jim umožní se nejprve stabilizovat a díky nízkému nájmu šetřit na kauci bytu z volného bytového trhu. Tím, že si rodiny najdou hezké bydlení, které bude odpovídat požadavkům a bude na bezpečném a klidném místě, získají šanci na usazení se a případné odpoutání od spolupráce s naší službou.

  V rámci svého působení v sociálně aktivizační službě pro rodiny s dětmi jsem měla možnost spolupracovat se všemi třemi rodinami, které si pronajímají byt právě od Nadace. V době, kdy jsem s nimi navazovala spolupráci v bytě bydleli vždy alespoň rok, což znamenalo, že jejich situace byla stabilizovaná a veškeré existenční záležitosti měli vyřešené. Mohli jsme se tak věnovat především hledání vyhovujícího bydlení. Pro rodiny hledání nového bydlení znamená šetření na kauci bytu, vyhledávání nabídek bytů, které budou odpovídat jejich požadavkům a zároveň budou finančně dostupné a neustálá komunikace s majiteli bytů. Rodiny často naráží na nevhodné chování majitelů a při těchto rozhovorech se setkávají s odmítnutím. Majitelé odmítnutí odůvodňují tím, že rodiny mají příjem převážně z dávek nebo nemají zájem poskytovat své byty lidem s jejich etnickým původem. Tím se celý proces hledání bydlení prodlužuje a pro rodiny může být značně demotivující.


  S jednou maminkou jsme se vyhledávání začaly věnovat v březnu tohoto roku. Maminka byla velice motivovaná nové bydlení pro svou rodinu najít co nejdříve. Aktivně vyhledávala byty na webových stránkách, na sociálních sítích se přidala do skupin, kde majitelé nabízí své byty k pronájmu, a když od někoho slyšela, že se v blízkosti uvolnil byt, hned sháněla kontakt na majitele. Na každý inzerát, který odpovídal jejím představám volala a ve všech bytech, které byly volné, byla na prohlídkách. Právě i ona se nejednou setkala s předsudky ze strany majitelů (s tímto pomohla Nadace, jelikož spolu mají dobrý vztah a maminka se osvědčila jako spolehlivý nájemník, napsala jí Nadace kladnou referenci), několikrát jí byl nabídnut byt v katastrofálním stavu – rozbitý, s plísní, špinavý nebo zamořený štěnicemi a v případě, že už našla přijatelný byt, předběhl ji někdo se zaplacením kauce. Ovšem i přes všechny tyto nástrahy se jí nakonec podařilo vhodný byt najít byt. Je v blízkosti základní školy, do které dochází její starší dcera, pár metrů jsou dva supermarkety a autobusová zastávka. Maminka již podepsala nájemní smlouvu a momentálně jí čeká už jen předání bytu, který si pronajímala od Nadace Pomoc na cestě vzhůru.

Moc děkujeme za spolupráci!

Autor: Vanessa Škorpilová, terénní pracovnice

Související články