„Stále jsme tady!” I po 8 letech války, miliony civilistů v Sýrii žijí na pokraji katastrofy

„Stále jsme tady!” I po 8 letech války, miliony civilistů v Sýrii žijí na pokraji katastrofy

11. 3. 2019

Idlíb, Sýrie – V pátek 15. března Sýrie vstoupila do devátého roku války. I po osmi letech konfliktu je každý třetí Syřan ve své vlastní zemi vysídlen z domova, dva ze tří Syřanů se neobejdou bez nějaké formy pomoci a 5 milionů lidí žije v oblastech s kritickou potřebou humanitární pomoci.

Situace je zvlášť naléhavá v Idlíbu, kam se před válkou uchýlil jeden a půl milionu lidí z ostatních částí Sýrie. Počet obyvatel provincie, která je zdevastovaná osm let trvající válkou, se tak zdvojnásobil. Tři miliony civilistů jsou nyní uvězněny mezi syrskými vládními silami a uzavřenou hranicí s Tureckem a nemohou nikam odejít. Téměř jeden milion současných obyvatel Idlíbu při tom představují děti.

Po 8 letech bombardování, po 8 letech nedostatku potravin a po 8 letech, kdy lidé nemohli dělat nic jiného, než se dívat na své děti, které nepoznaly nic jiného než válku, se nyní bojí dvou ještě děsivějších věcí: že se provládní síly pustí do vojenské ofenzívy nebo že humanitární pomoc, která zde nyní zachraňuje životy, bude stažena.

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně

Tyto hrozby jsou očekávány kvůli trvající přítomnosti extremistů v provincii. Ale budou to právě civilní obyvatelé, kdo ponese hrozivé následky možné ofenzívy nebo života bez humanitární a potravinové pomoci.

„Tito lidé jsou obchodníci, zemědělci, učitelé a je mezi nimi více než milion dětí. Naši kolegové s těmito lidmi při své práci mluví každý den,” říká Tomáš Kocian, regionální ředitel Člověka v tísni pro Střední východ. „Dennodenně se potýkají s rostoucími cenami, nedostatkem pracovních příležitostí a špatným přístupem ke zdravotním službám a vzdělání. Přestože tito civilisté žijí v takzvané deeskalační zóně, jejich bezpečnost ohrožují neustávající střety mezi různými ozbrojenými skupinami v provincii a jejím okolí. Proto dochází k opakovanému vysidlování obyvatel a prohlubování jejich závislosti na humanitární pomoci,” dodává Kocian.

Jejich vzkaz je prostý: ,Stále jsme tady. Nezapomeňte na nás.´ „Nyní je opravdu nutné, aby tyto tři miliony civilních obyvatel byly ochráněny před potenciální humanitární katastrofou,” říká Tomáš Kocian.

Obyvatelé Idlíbu vzkazují: Zůstaňte s námi

Jedním ze tří milionů lidí, kteří se ocitli v hrozné životní situaci, je i místní učitel Bassam. Během osmi let války, která ho donutila uprchnout z domova a opustit svou práci, nikdy nepřestal učit – často bez jakékoli finanční odměny. Bassam se snaží udržet si alespoň trochu optimismu, ale požádal nás, abychom světu předali tento vzkaz: „To, co se děje v Sýrii, je obrovská tragédie. Mezinárodní komunita - jak vlády, tak obyvatelé - syrský národ zklamali.”


Ragheb dříve pracoval v továrně na kartonové obaly, do té doby než se továrna stala terčem náletů. Nyní pracuje v rámci projektu podpořeného Člověkem v tísni na odklízení odpadu a sutin z ulic po bombardování. Podílí se na opravách vodovodních a kanalizačních sítí a úklidu škol. „Nedokážu předpovědět, co Sýrii v budoucnu čeká,” řekl nám. „Mým přáním teď je, abych se mohl vrátit zpět do své vesnice a posílat děti do školy, aniž bych se musel obávat o jejich bezpečnost.”

 

Abdo je otec šesti dětí, přičemž nejmladšímu je teprve rok. Jeho rodina nejprve uprchla z Homsu do Idlíbu, ale před třemi týdny se museli opět stěhovat kvůli ostřelování. „Děti nemohly spát ani odpočívat kvůli bombardování. Měly strach.” Hovořili jsme s ním v dočasném uprchlickém táboře v Idlíbu, kam Člověk v tísni a Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci dodávají potravinové balíčky. „Apeluji na Organizaci spojených národů a mezinárodní komunitu,” řekl nám. „V Sýrii by mělo dojít k mírovému řešení, aby se lidé mohli vrátit do svých domovů. Ostatní státy nás zklamaly a pykají za to obyčejní Syřané. Oběťmi jsou vysídlení lidé. Jsem realista a obávám se, že to nejhorší má teprve přijít.”

Na severu Idlíbu žije 57letý Abdul-Rahman, který nepřestává pracovat na své malé farmě. Letos díky podpoře Člověka v tísni a německé organizace Welthungerhilfe zasadil kapustu, salát a petržel, aby zajistil příjem pro svou rodinu. Navzdory tomu, co ho potkalo, včetně ztráty tří ze svých dětí při náletech, dál doufá v bezpečnější budoucnost.

11letý Hasan, jehož rodina uprchla kvůli bombardování, nechodí do školy už třetím rokem, protože většina dočasných uprchlických táborů nemá k dispozici žádná vzdělávací zařízení. Teď ale začal navštěvovat nové vzdělávací kurzy, které vede Člověk v tísni s podporou UNICEF. Také 9letá Lujain opakovaně zameškala školu kvůli rokům nepokojů a nejistoty. Nedávno dostala šanci navštěvovat lekce doučování, které vede Člověk v tísni s podporou Evropské unie. Lujain zde má velmi dobré výsledky, zároveň ji ale trápí, že se nemůže setkat se svou rodinou, která uprchla do Libanonu a Turecka. „Tolik se mi stýská po tetě,” svěřila se nám.


Vdova Hayat nám řekla, „Velmi se bojím o své děti… Můj 18letý syn přišel o život před třemi roky při náletu a můj manžel a dcera zemřeli kvůli nedostatečné zdravotní péči. Bojím se, že opět budeme muset utíkat.”

Mohammad Yaseen, člen syrského týmu Člověka v tísni pracoval před válkou jako středoškolský učitel. „Děláme, co můžeme. Snažíme se pomáhat si navzájem. Mnoho lidí ale odmítá přijmout pomoc od rodin, o kterých vědí, že si to sami nemohou dovolit. Většina lidí, které znám, podporuje nejméně jednu další rodinu.” Okolnímu světu posílá vzkaz: „My jsme tady. Bojíme se. Umíráme. Po osmi letech jsme stále vystaveni bombardování. Doufáme, že mezi bojujícími stranami dojde ke smíru. Syrský národ si zaslouží lepší život.”

Idlíb v číslech:

 • Současná populace: 3 miliony lidí

 • 2 miliony lidí potřebují humanitární pomoc

 • Přes 900 000 lidí je v situaci „naléhavé ” potřeby pomoci 

 • 610 000 nově příchozích jen v minulém roce 

 • Tři ze čtyř táborů a dočasně obydlených oblastí neposkytují žádné vzdělávací služby

(Zdroj: údaje OSN z roku 2019)

Pomoc Člověka v tísni v Sýrii je nezbytná

Člověk v tísni (ČvT) společně s místními partnery poskytuje přímou pomoc na severu Sýrie od roku 2012. Zpočátku podporoval síť syrských lékařů, kterým dodával vybavení potřebné k efektivnější léčbě zraněných a provádění operací. Během posledních šesti let se z ČvT stal hlavní poskytovatel humanitární pomoci v severní Sýrii a v současné době podporuje každý měsíc v průměru okolo 230 000 lidí.

ČvT reaguje na humanitární krizi v Idlíbu tím, že tamním obyvatelům poskytuje komplexní pomoc napříč sektory od zajišťování potravin, podpory sanitace, hygieny a opravy vodní infrastruktury, přes podporu zemědělců až po vzdělání, technická školení a vytváření pracovních příležitostí.

Pomoc Člověka v tísni v Sýrii:
 • 24 000 rodin dostává každý měsíc chléb 
 • 7 500 rodin dostává každý měsíc potravinové balíčky 
 • 9 000 rodin dostává každý měsíc potravinové poukázky 
 • 5 000 zemědělců získalo v roce 2018 poukázky na osivo a nástroje
 • 19 000 jednorázových peněžitých grantů v hotovosti bylo poskytnuto v roce 2018 těm nejzranitelnějším, aby jim byly zabezpečeny okamžité potřeby včetně jídla, vody a přístřešku
 • 7 923 lidí uvnitř Sýrie zaměstnal ČvT v roce 2018. Tito lidé začali za finanční odměnu odklízet odpad z ulic, opravovat silnice, vodní infrastrukturu a elektrické vedení nebo učit a starat se o děti ve školkách v rámci veřejných prací (tzv. Cash for work)
 • 498 domácností obdrželo v roce 2018 pomoc, aby se mohly dostatečně připravit na zimu
 • 468 studentů absolvovalo odborné technické kurzy
 • 1554 rodin dostalo balíčky se základními potřebami 

Člověk v tísni poskytuje tuto pomoc díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo prostřednictvím Skutečného dárku či Klubu přátel Člověka v tísni. Značné finanční prostředky poskytly také EU prostřednictvím Generálního ředitelství humanitární pomoci a civilní ochrany Evropské komise (ECHO), European Union Neighbourhood Instrument (ENI), švýcarská, americká a britská vláda, UNICEF a Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Člověk v tísni děkuje všem za jejich podporu.

Pro více informací kontaktujte:

Tomáš Kocian, Regionální ředitel ČvT pro Střední východ
+420 777 787 970
tomas.kocian@clovekvtisni.cz

Autor: People in Need