Starostka vesnice zachraňuje v Kambodži životy pomocí systému včasného varování

Publikováno: 8. 12. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Starostka vesnice zachraňuje v Kambodži životy pomocí systému včasného varování
© Foto: People in Need

Chea Chamroeun je starostkou v Banteay Neang, která leží v kambodžské provincii Banteay Meanchey. V roce 2015 se zúčastnila našeho workshopu, který byl zaměřen na systém včasného varování. Jde o systém, který lidi varuje před přírodními katastrofami pomocí telefonu. Od té doby Chamroeun pomáhá své komunitě připravit se na nejhorší a říká: „Je to skvělý nástroj. Registrace do systému je velmi jednoduchá a přímá, takže pro mě bylo snadné systém sdílet se členy naší vesnice. Myslím, že hned poté, co jsem jim o systému pověděla, se do něj registrovalo asi 30 lidí.”

Záměrem speciálně vyvinutého systému je poskytnout lidem včasnou výstrahu před přírodními katastrofami jako jsou povodně a tajfuny. V poslední době tento systém v Kambodži pomáhá také s osvětou o COVID-19. Systém pošle do mobilního telefonu registrovanému uživateli výstrahu a informace šíří také pomocí facebookové stránky EWS1294.

Provincie Banteay Meanchey leží v severozápadní části Kambodži, daleko od řek Tonle Sap a Mekong, které každoročně způsobují sezónní záplavy. Díky dobré poloze ublíží tyto povodně provincii Banteay Meanchey jen zřídkakdy. Nicméně v říjnu tohoto roku zasáhly přívalové povodně 14 provincií, včetně Banteay Meanchey. Zaplaveny byly domy, zemědělská půda a infrastruktura včetně silnic, škol a zdravotnických středisek. Leam La, člen provinčního výboru pro zvládání katastrof v provincii Banteay Meanchey, hlásí, že „provincie Banteay Meanchey byla jednou z nejvíc zasažených provincií, hned za Battambang. Záplavy postihly zhruba 192 240 lidí, z nichž 4 567 přišlo o domov a 28 lidí o život, včetně pěti dětí.”

Byli jsme překvapeni, ale připraveni

Několik hodin předtím, než přišla povodeň, informoval systém Chamroeun o blížící se pohromě. „Systém EWS 1294 mě na povodeň upozornil ráno, jen několik hodin předtím, než se voda dostala do naší vesnice. Bylo to nečekané, protože naposledy jsme povodeň zažili před osmi lety v roce 2012,” vybavuje si. Přestože ji výstraha překvapila, Chamroeun zachovala klid a začala rychle jednat. Vesničanům o nečekané povodni ihned pověděla a svého syna s postižením dopravila na místo v dostatečné výšce, aby byl před povodní v bezpečí.

O pět hodin později se přivalila povodeň a způsobila ve vesnici hotovou spoušť, při které zničila zhruba 194 hektarů rýžových polí i s úrodou a pobořila 200 domů. „Byla jsem ráda, že mě systém včas varoval. Jako starostka vesnice jsem tak mohla tuto informaci šířit mezi vesničany mnohem rychleji než dřív a připravit se na evakuaci. Včasná výstraha pro mě činí obrovský rozdíl, zvlášť pokud jde o mého syna, který má postižení,” říká Chamroeun. I když povodeň měla značný dopad na živobytí vesničanů v komuně Banteay Neang, nikdo tu nepřišel o život.

Od roku 2013 Člověk v tísni úzce spolupracuje se svými partnery a na různých úrovních kambodžské samosprávy a snaží se posílit šíření informací o klimatu a počasí i systém včasného varování. Průběžný vývoj systému EWS 1294 vede Člověk v tísni s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky a UNDP Cambodia. Tento program dříve podpořili také Úřad EU pro civilní ochranu a operace humanitární pomoci, Světový potravinový program a Švýcarská agentura pro rozvoj a spolupráci s podporou Národního výboru pro zvládání katastrof. 

Autor: Sotheavuth Choun

Související články