Startuje environmentální kampaň Jednoho světa na školách
© Foto: JSNS

Energetická krize a šetrné spotřebitelské chování jsou témata, která se v uplynulém roce dotkla i těch, kterým normálně nic neříkají. Stala se proto také ústředními motivy environmentální kampaně Jednoho světa na školách, která se každoročně pojí s Dnem Země (22. dubna). V rámci kampaně ZAPNI SE - VYPNI TO mohou vyučující využít zbrusu nové lekce a aktivity. 

Kampaň ZAPNI SE - VYPNI TO startuje dnes, 17. dubna, a potvrvá do konce týdne. Materiály, které vyučující využijí především v souvislosti s Dnem Zěmě, jsou k dispozici zdarma všem registrovaným uživatelům webu jsns.cz.

Nové lekce a dokumentární filmy

Pro studenty a starší žáky jsou k dispozici nové dokumentární snímky Obnovitelné Česko a Obnovitelná Evropa. Reportéři Voxpotu se nejprve vydávají po Česku, aby zjistili, zda je možné dosáhnout požadované dekarbonizace v odvětví težkého průmyslu. V druhém dokumentu pak žáci mohou sledovat jejich cestu napříč Evropou a okolními státy s cílem získat informace o chystaném přechodu na obnovitelnou energetiku a bezuhlíkové hospodářství.

Mladším žákům je určen loutkově animovaný film Moje sousedka, ve kterém nahlédnou do života dvou obyvatelek jednoho domu: Každá z nich má jiné denní rituály a návyky. Jedna zachází s energiemi zodpovědně a druhá jimi plýtvá tak, že to sama pozná na svých účtech.

Projektové aktivity 

Učitelé nemusí zůstat jen u projekce filmu, ale mohou motivovat své žáky a studenty k zájmu o environmentální témata a k zodpovědnému spotřebitelskému chování prostřednictvím vícedenních projektů, které navazují na zmiňované filmy a prohloubují pochopení provázanosti našich vlastních činnů se změnou klimatu.

Prostřednictvím aktivity Vypni to mohou vyučující se studenty společně dosáhnout změny například na jejich škole nebo v jejím okolí. Díky Energetickému deníčku si zase studenti uvědomí, jak je energie zásadní pro naše životy a zamyslí se nad tím, jak její spotřebu může každý z nás omezit. Aktivita Energetický summit umožní zábavným způsobem seznámit žáky a studenty s různými druhy elektrické energie a procvičit jejich argumentační schopnosti. 

Autor: JSNS

Související články