Navštivte Starý Khot - arménské Machu Picchu

Publikováno: 7. 9. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Navštivte Starý Khot - arménské Machu Picchu
© Člověk v tísni

Vydejte se po „českých“ turistických značkách na Stezku legend do jižní Arménie! Je to 130 km dlouhý trek. Jednou z nejhezčích zastávek je zaniklá vesnice Starý Khot. Člověk v tísni s partnery v regionu Syunik podporuje odpovědný turismus, který nabízí místním možnosti obživy. Projekt financovala Evropská unie.

Jednou z malebných zastávek na Stezce legend je vesnice Starý Khot (Old Khot), která se nachází v prudké stráni a nabízí překrásné výhledy na zelení porostlé hory a kopce, a z které je vidět až na dno rokle a v ní ukrytou řeku Vorotan. Vesnice je známá tím, že domy jsou postaveny ve svahu a střecha jednoho je zahradou druhého. V dobách její největší slávy zde bydlelo až 1200 obyvatel, kteří své domy stavěli kamenné domky vhodné do zimních mrazů a větru i do letních paren. V zimě tu totiž bývá hluboce pod bodem mrazu a v létě i 35 stupňů a vzhledem k nadmořské výšce (1300 mnm) mají sluneční paprsky opravdu sílu.

Předek založil ořechem celou vesnici

Podle dochovaných záznamů a archeologických vykopávek je Starý Khot jednou z nejstarších osad v provincii Syunik. Našly se zde hroby staré více než 2000 let. Lidé tu dříve bydleli v jeskyních komplexech, a později si začali stavět výše zmíněné kamenné domy.

Nicméně v 70. letech minulého století zasáhlo vesnici ničivé zemětřesení, které obyvatele vyhnalo z jejich domovů a ti se přesídlili na vrchol hory, kde založili novou vesnici se stejným jménem. Tato nová obec je přístupnější z hlavní silnice, nicméně již nemá původní kouzlo.

Po zemětřesení, které zde zbořilo či jinak poničilo téměř všechny budovy, začala vesnici pohlcovat divoká příroda, takže je často poměrně těžké se k některým stavením dostat. Novými obyvateli se tak stala zvířata. V okolí ovšem stále žije mnoho pamětníků, kteří se ke svým původním domům a zahradám jednou za čas vracejí. Takovým příkladem je Valerik Grigoryan, kterému byly 2 měsíce, když zemětřesení zničilo jeho rodnou ves. Podle jeho slov sem kdysi přišel jeho praprapraprapradědeček a zasadil zde první ořech, a tím založil celou vesnici.

Valerik je na tuto rodinnou historku právem hrdý a proto nechce, aby Starý Khot upadl v zapomnění. Chopil se tedy příležitosti a ve chvíli, kdy zde česká nezisková organizace Člověk v tísni rozjela svůj projekt na podporu udržitelného turismu, si zažádal o grant na vytvoření ořechového sadu. Každý den tak jezdí na svém koni do vesnice, plánuje zde pěstovat ořechy a poté z nich vyrábět a prodávat různé produkty a pořádat slavnosti. Věří, že by tato iniciativa mohla zvýšit povědomí nejen turistů, ale i místních, a udržet tu tak mladé lidi, aby neodcházeli za prací jinam. Region tak neztrácí nadějné podnikatele.

Zaniklá vesnice Starý Khot je blízko města Goris (asi 20 minut taxíkem), a tak je ideálním místem na malý výlet a piknik v přírodě s nádherným výhledem do krajiny, či milou zastávkou na 130kilometrové Stezce legend, která pak dále pokračuje do obce Shinuhayr na úpatí sousední hory.

Zde najdete průvodce po Stezce legend včetně map a zde další informace.

Autor: Člověk v tísni

Související články