Stezka Legend v okolí města Goris nabízí krásné výhledy i dobrodružství

Publikováno: 7. 9. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Stezka Legend v okolí města Goris nabízí krásné výhledy i dobrodružství
© Člověk v tísni

Na jihu Arménie jsme vyznačili 130 km turistických tras, která prochází nejkrásnějšími a nejtajemnějšími místy regionu Syunik. Když se na Stezku legend vydáte, podpoříte rozvoj chudého regionu. Nezapomeňte tady proto utrácet peníze.

Údolí řeky Vararak je staré a tajemné. Možná právě proto místní vrcholky při pohledu z městečka Goris přímo lákají ke zdolání a všudypřítomné skalní útvary k prozkoumání. Stačí si tedy vzít dostatek vody, vhodné boty, adekvátně se obléci a pokud člověk nezabloudí, tak do hodiny bude na hřebeni, kochat se dechberoucím výhledem nejen na zelené údolí, ale i vzdálené hřebeny pohoří Zangezur.

Zdolání hory Lastikhuth, která na městečko Goris majestátně shlíží, může být jak pouhou odpolední procházkou, tak velkým dobrodružstvím. Záleží na tom, zda se člověk řídí stezkou uvedenou v mapách, nebo vlastním úsudkem v síti cestiček vyšlapaných místními stády pasoucích se krav. Druhá z možností vás může svést a nikam nedovést. A pokud člověk rozhodne jít k vrcholu přímo, stůj co stůj, zjistí, že cesta dál není schůdná a vracet se po vlastních stopách ze svahu plného úlomků místních, drolících se útvarů, je celkem nebezpečné. A přitom je zde dostatek stezek, které jsou celkem dobře schůdné. Například mobilní aplikace HikeArmenia obsahuje trasu pro výšlap, který vás provede přes hřeben okolo hřbitova, rozprostírajícího se ve svahu mezi zmíněnými skalními formacemi. Část tohoto okruhu je součástí 130kilometrové Stezky legend, která prochází nejkrásnějšími a nejtajemnějšími místy regionu Syunik.

Výhled z hřebene či z vrcholku za námahu určitě stojí. Nejen z vršku hory Lastikhuth je totiž na údolí úžasný pohled, a to obzvlášť při západu slunce. Vše se odtud zdá být jako na dlani — říčka Vararak, pradávné útvary a jeskyně, kouzelné náměstí s malou Eiffelovou věží a jemu blízká katedrála svatého Řehoře Osvětitele a nekonečné zástupy budov v jednotném tradičním stylu lokálně zvaném balqash.

Každá část Stezky legend stojí za to!

Zde najdete průvodce včetně map a zde další informace.

Autor: Člověk v tísni

Související články