Světová škola: Pojďme na to od lesa s kolínskou Školkou v lese

Publikováno: 10. 2. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Světová škola: Pojďme na to od lesa s kolínskou Školkou v lese
© Foto: skolka v lese

Tentokrát vám přinášíme příklad dobré praxe jedné ze Světových škol od Kolína. Tamější Školka v lese se učila o vodě. Co všechno s vodou ve školce prožili, nám ve zkratce popsaly průvodkyně Kristýna Tvrdá a Michala Forstová, kterým děkujeme za sdílení jejich aktivit.  

V minulém školním roce jsme se zabývali tématem vody, její důležitosti pro život, ale i nedostatku a plýtvání. S dětmi jsme dělali různorodé pokusy s vodou, abychom se o ní co nejvíce dozvěděli. Taky jsme se naučili s vodou šetřit a využívat ji efektivně. Celý rok měl být zakončen akcí, která byla určena spřízněným školkám, školám a příznivcům Školky v lese. Cílem akce bylo účastníkům předat naše znalosti a tipy, jak s vodou zacházet šetrněji. 

Zároveň jsme měli v plánu uspořádat sbírku peněz, za které jsme chtěli koupit skutečné dárky od Člověka v tísni, které souvisí s vodou. Vzhledem k ztížené situaci kvůli opatřením proti šíření koronaviru jsme akci nemohli uspořádat a rozhodli jsme se tak veřejnost o našem projektu informovat prostřednictvím videa a sbírku peněz si udělat ve školce. Na video jsme dostali velmi pozitivní zpětné reakce, povedlo se nám vybrat 2 800 Kč, za což jsme pořídili hned několik Skutečných dárků. Naše cílová skupina byly spřízněné školky a školy, rodiče a příznivci Školky v lese. Vybírali jsme je tak, aby akce byla příjemná především pro naše děti, aby se jim dobře prezentoval náš projekt o vodě. Také si myslíme, že právě dětem ze spřízněných školek a škol mohlo být naše pojetí tématu vody blízké a obohacující o nové informace. Tady se můžete podívat na některé naše aktivity ze školky, a jak jsme je prezentovali na našem facebooku - Pítka a studánky, Kbelík vody do přírody, Máme vody dost a Kaluže.

Co se týká partnerů, tak pro letošní téma jsme oslovili několik subjektů v našem okolí, které se také zabývají touto tématikou. Nakonec jsme navázali partnerství s majitelkami bezobalového obchodu, které zároveň pořádají různé přednášky z oblasti vzdělávání a udržitelnosti. Naše spolupráce spočívala ve vzájemné propagaci a také jsme se domluvili, že se zúčastní naší akce, kde budou mít svou vlastní aktivitu zaměřenou na problematiku zero waste. Po přesunutí naší akce do online světa, jsme se domluvili, že budou naše video sdílet na svých stránkách.

Video, které vzniklo jako náhradní řešení za akci, jsme sdíleli na Facebooku i na webu a zároveň jsme ho rozeslali spřízněným školkám, školám, partnerům a rodičům. K videu jsme ještě na našich stránkách vytvořili speciální sekci věnovanou Světové škole, kde je možné najít různé návody a tipy. Momentálně čekáme na zveřejnění článku o našem projektu v místních mediích.

PŘEČTĚTE SI AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZPRAVODAJE SVĚTOVÝCH ŠKOL!

Autor: Kristýna Tvrdá a Michala Forstová

Související články