Svobodu Alesovi Bjaljackému! Zastánci lidských práv v Bělorusku se sejdou i v Praze

Publikováno: 2. 8. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Svobodu Alesovi Bjaljackému! Zastánci lidských práv v Bělorusku se sejdou i v Praze
© Člověk v tísni

Praha, 2.8.2013 - Tuto neděli uplynou dva roky od zatčení známého běloruského aktivisty Alese Bjaljackého. Kvůli údajnému daňovému úniku byl následně odsouzen ke 4,5 letému trestu odnětí svobody a byl mu zabaven majetek. Bjaljacký patří dlouhodobě k nejvýraznějším kritikům běloruského režimu. „Nikdo nepochybuje o tom, že Bjaljackého věznění souvisí s jeho politickou činností a bojem za dodržování základních práv v Bělorusku,“ uvedl Rostislav Valvoda, vedoucí východoevropského programu Člověka v tísni.

V neděli, 4. srpna, v 16:00 pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí v Praze se bude konat akce solidarity na podporu politických vězňů a aktivistů, kteří se bojují proti porušování lidských práv a nespravedlnosti v Bělorusku.

Solidaritu lze vyjádřit i na internetu. Prostřednictvím stránky: https://www.thunderclap.it/projects/3175-support-ales-2-years-in-jail mohou všichni zájemci zveřejnit na svých facebookových či twitterových profilech výzvu k Bajljackému propuštění: Belarus: Today Ales Bialiatski has been in jail for 2 yrs for defending human rights. Free Ales (Bělorusko: dnes to jsou dva roky, co je Ales Bjaljacký ve vězení za obranu lidských práv. Svobodu Alesovi.) Zpráva se 4. srpna zobrazí na profilech všech, kteří akci podpoří.

Čtvrtý srpen byl vyhlášen Mezinárodním dnem solidarity s občanskou společnosti a hnutím za lidská práva v Bělorusku a akce solidarity se stejně jako v Praze konají i na dalších místech po celém světě. Minulý rok se uskutečnily v Německu, Arménii, Gruzii, Irsku, Itálii, Kyrgyzstánu, Litvě, Lotyšsku, Polsku, Rusku, Švédsku, Švýcarsku, Tádžikistánu, Velké Británii, USA a na Kubě či Ukrajině.

Ales Bjaljacký je zakladatelem běloruského lidskoprávního centra Vjasna, které poskytuje finanční a právní pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. Podnětem pro jeho stíhání byla existence polských a litevských bankovních účtů této organizace. Peníze byly určeny k pomoci obětem běloruského režimu. Amnesty International prohlásila Bjaljatckého vězněm svědomí, mezinárodní lidskoprávní organizace i politické osobnosti mu vyjadřují svou podporu a žádají jeho propuštění. (více informací: http://freeales.fidh.net/)

Po zatčení Bjaljackého policie zapečetila i kancelář organizace Vjasna a ohrozila tak její činnost. S pomocí Člověka v tísni a dalších partnerů se podařilo pronajmout nové prostory a udržet tak činnost organizace v chodu.

Ales Bjaljacký je viceprezidentem Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH). Získal mnohá mezinárodní ocenění  za obhajobu lidských práv v Bělorusku, mimo jiné cenu Homo Homini, kterou každoročně uděluje Člověk v tísni.

 

Více informací k situaci v Bělorusku a o plánované akci solidarity poskytne:

Olena Ivantsiv, Člověk v tísni, tel.: 776 539 650 , olena.ivantsiv@clovekvtisni.cz

 

Fotografie z pražské akce zde.

 

 

Autor: Člověk v tísni

Související články