Syrská škola podporovaná Člověkem v tísni byla zničena při náletu

Publikováno: 14. 11. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Syrská škola podporovaná Člověkem v tísni byla zničena při náletu
© ČvT archiv

Civilní budovy a infrastruktura ve městě Atareb v západní části syrské provincie Aleppo jsou terčem pokračujících útoků. Počet a intenzita leteckých náletů v posledních měsících hrozivě stoupají. Bombardování nejsou ušetřeny ani nemocnice, humanitární konvoje, školy a střediska záchranářů z tzv. Bílých přileb.

V neděli 13. listopadu 2016 byla ve městě zasažena a vyřazena z provozu škola podporovaná Člověkem v tísni a středisko Bílých přileb.

Wisam, jeden z učitelů v zasažené škole, nám popsal okolnosti útoku.

Lidé tu už celé měsíce žijí ve strachu z náletů. Bomby dopadají všude, ve dne i v noci. Mnoho lidí už opustilo město a některé nemocnice jsou vyřazené z provozu. Školy jsou většinou zavřené a na ulicích a trzích nejsou téměř žádní lidé. V neděli 13. listopadu letadla zaútočila na mnoho cílů ve městě včetně školy a centra civilní ochrany. Škola byla téměř naprosto zničena – zdá se, že při náletech byly nasazeny bomby určené k likvidaci podzemních bunkrů. Ve škole naštěstí nebyli žádní žáci ani učitelé, protože místní úřady již před několika dny rozhodly o dočasném uzavření škol. Bohužel bylo zasaženo i mnoho domů místních obyvatel a při náletech byla zabita jedna malá holčička.“

Školu dříve navštěvovalo více než 580 žáků a 25 učitelů, které jsme pravidelně podporovali. Lidé v Atarebu jsou nevýslovně šťastní za skutečnost, že při útoku nebylo zabito nebo zraněno více dětí. Učitelé už začali stěhovat zbývající nábytek do jiných budov, aby výuka mohla pokračovat a vzdělání 580 chlapců a dívek nebylo ještě více poškozeno.

V době publikace této zprávy z města přicházejí další informace o náletech na civilní domy a nemocnici, ve které zahynuli dva lékaři a deset pacientů.

Útoky na školy, nemocnice a civilní infrastrukturu jsou jasným porušením mezinárodního humanitárního práva. Civilisté jsou první a největší obětí války v Sýrii. Musí být chráněni!

Autor: ČvT

Související články