Péče o dceru a matku, studium i brigády – tohle všechno mladá samoživitelka zvládá

Publikováno: 14. 10. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Péče o dceru a matku, studium i brigády – tohle všechno mladá samoživitelka zvládá
© Shutterstock

Dvacetiletá Eva je velká hrdinka. Nejenže svou dceru vychovává sama, protože otec o dítě nejeví zájem, ale zároveň si dodělává maturitu, chodí na brigády a stará se o svou nepohyblivou maminku v invalidním důchodu. Všechny tři bydlí společně v malém bytě 1+1. 

„Eva se nám ozvala sama, když jí bylo sedmnáct let, bude to tedy už tři roky. Bylo to v době, kdy se rozhodla přestoupit ze školy v Praze do Kladna – její dcera totiž nově nastupovala do školky v Kladně a Eva si nemohla dovolit trávit tolik času na cestách. Protože musela v rámci přestupu složit srovnávací zkoušky, požádala nás, zda bychom jí s tím nepomohli,“ přibližuje začátek spolupráce naše kolegyně Tereza Tesařová. Se zkouškami jí tehdy úspěšně pomohla a podporou jí zůstává dodnes.

Odhodlání dokončit studium

Když byla Eva malá, vyrůstala jen s maminkou a bydlely převážně po azylových domech, snadné to tedy neměla nikdy. Před pěti lety, když se jí narodila dcera, zvládla její výchovu prakticky sama, jen s občasnou pomocí svého tchána. I přesto, že byla její situace složitá, nikdy se nerozhodla odejít ze školy a vždy ji chtěla dokončit. Chvíli poté, co úspěšně složila srovnávací zkoušky a přestoupila do školy v Kladně, která byla blíž jejímu bydlišti, a hlavně dceřině školce, začali jsme jí pomáhat s přípravou na maturitu.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

„Po přestupu do Kladna se naše spolupráce rozšířila, začala se totiž blížit maturita, a tak jsme se rozhodli trochu do učení opřít. Na první pokus ale úspěšně zvládla jen část zkoušky, proto jsme se na další termín připravovaly intenzivněji. Občas se nám povedlo vyhradit si třeba i šest hodin, během kterých jsme se opravdu poctivě připravovaly,“ vypráví Tesařová a pokračuje:

„Já jsem Evě pomáhala s angličtinou a na přípravu k didaktickému testu z češtiny jsme ji zajistili dobrovolníka. Ostatní předměty se učila sama,“ vysvětluje. Dodává, že přípravy byly vesměs úspěšné – až na didaktické testy a praktickou část účetnictví zvládla všechno.  

Učiliště jako zadní vrátka, maturitu ale nevzdá

„Eva má problém s porozuměním textu. Často má potíže s pochopením a vnímáním slov. Sama si to uvědomuje a snaží se na tomto svém nedostatku pracovat, přeci jen ale počítá i s variantou, že jí poslední pokus maturity nevyjde. Pro jistotu se proto přihlásila na učiliště, kde jí uznali většinu předmětů, a kde by si tedy případně školu dodělala. Od září tam nastoupila a do školy pravidelně chodí. Poslední pokus maturity ale vzdávat nehodlá, v podzimním didaktickém testu jí totiž scházely k úspěchu jen dva body,“ zakončuje s optimismem Tesařová. 


Autor: Člověk v tísni

Související články