Newsroom ČT24: Jak se vyznat ve změti informací? Pravě to studentům radí Týdny mediálního vzdělávání

Publikováno: 17. 5. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Newsroom ČT24: Jak se vyznat ve změti informací? Pravě to studentům radí Týdny mediálního vzdělávání
© JSNS

Způsobili 5G sítě pandemii koronaviru? Chřipečka? Virus z laboratoře? Kde je pravda? Jakým zprávám věřit? Jak se vyznat ve změti protichůdných informací? Otázky cílené na ty nejmladší z nás. Mediální výchova teď aktuální více než kdykoliv předtím. 

Škola, koníčky, přátele. Jejich život se už více než rok odehrává jen on-line. Tam jsou ale pod nepřetržitou palbou nových informací, dat, mystifikací i nepravd. Jak se v tom všem vyznat radí Týdny mediálního vzdělávání. A v nich youtuber Kovy nebo novinář Martin Veselovský, uvádí Newsroom ČT24.

Podívejte se na reportáž o Týdnech mediálního vzdělávání v pořadu Newsroom ČT24

Naši vrstevníci, mladší děti, v tom rozhodně tápou. Na Instagramu mi několikrát spostu mých kamarádů pošle nějakou blbost", říká studentka a protagonistka nového vzdělávacího pořadu Mediální ring 2 Štěpánka Pečenková a její kolega Daniel Žižka dodává: „Za mě určitě taky. Přijde mi, že třeba s příchodem Tik Toku, jak nyní velmi vzrostl, tak to je hrozně velký zdroj dezinformací. A vlastně kdokoliv může nahrát video, které má za chvilku 200 tisíc zhlédnutí a dostane se to k velké spoustě lidí. A minimum těch lidí je ochotných si tu zprávu ověřit."

Týdny mediálního vzdělávání 

Pravda a lež. Den co den svádí v mediálním ringu souboj. A záleží na každém z nás, kdo se stane vítězem. Proto v letošních Týdnech mediálního vzdělávání představujeme aktivity a materiály, které vyučujícím i jejich žákům a studentům pomohou lépe se zorientovat v mediálních zápasech, rozeznávat fakta od lživých tvrzení a rozhodnout, kdo zvítězí.

Součástí letošního ročníku je i uvedení nového pětidílného vzdělávacího pořadu Mediální ring 2, který volně navazuje na úspěšnou první řadu Kovyho mediální ring, a nová videohra ke kybešikaně s názvem DigiStories: Nela. Pro žáky a studenty jsme také připravili panelovou debatu s novináři na téma PRAVDA vs. LEŽ a nebo online kvíz: Co víte o digitálním světě?

Autor: JSNS

Související články