Útok na syrský uprchlický tábor je neakceptovatelný čin namířený proti bezbranným civilistům

Publikováno: 9. 5. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Útok na syrský uprchlický tábor je neakceptovatelný čin namířený proti bezbranným civilistům
© Foto: ČvT archiv

Ve čtvrtek 5. května zaútočila v ranních hodinách letadla na uprchlický tábor v syrské provincii Idlíb poblíž Tureckých hranic. Podle zpráv z místa si útok vyžádal desítky mrtvých a zraněných, mezi nimi i ženy a děti. Syrský konflikt již vyhnal z domovů miliony lidí, kteří se nyní ocitají v pasti.

“Útok proběhl 5. května v 5:00. Neznámá letadla vypálila dvě střely, jedna z nich neexplodovala. V táboře Kamuna bylo zhruba 430 stanů, kde bylo ubytováno přes 400 rodin, což je přibližně 2 500 lidí. Jedná se o tzv. vnitřní uprchlíky, kteří utekli z venkovských oblastí v severním Aleppu. Při útoku bylo zcela zničeno 50 stanů. Odhaduje se, že bylo zabito přes 70 lidí a asi 25 jich bylo zraněno. Tábor Kamuna se nachází na kopci a chybí v něm lékařské zázemí. Lidé nyní prosí o zřízení nového tábora, blíže k hranici ve městech Atme nebo Akrabat,” uvádí terénní koordinátor Člověka v tísni Safi, který tábor v pátek osobně navštívil.

Od počátku válečného konfliktu v Sýrii za hranice prchlo 4,8 milionu lidí. Dalších 6,5 milionu lidí, kteří museli opustit své domovy, stále zůstávají na území Sýrie. Nemůžou se vrátit domů, ani odejít ze země kvůli uzavřeným hranicím. „Lidé v Sýrii jsou chyceni jako v pasti bez možnosti útěku do bezpečí. Podobný útok bohužel není první. Je to projev zločinného a barbarského jednání namířeného cíleně proti civilistům,“ komentuje situaci Tomáš Kocian, koordinátor humanitární pomoci ČvT.

Násilí v Sýrii se stupňuje varovným tempem. Pokračující útoky na nejzranitelnější obyvatelstvo, vyděšené děti, ženy i muže, musí přestat. Bombardování civilistů je válečný zločin.

Autor: ČvT

Související články