Už 7 let splácí věc, kterou nechtěla a ještě rok a půl bude

Publikováno: 3. 8. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Už 7 let splácí věc, kterou nechtěla a ještě rok a půl bude
© CC BY-SA 2.0 Tom Godber

Při práci v terénu se často setkáváme s lidmi, kteří se potýkají s dluhy. Za všechny bych chtěla uvést  příběh důchodkyně paní Věry. Již od roku 2010 splácí zboží od firmy Beck, jehož původně dohodnutá cena byla cca 27.000,-. Nejdříve zaplatila několik splátek sama, pak jí zablokovali  účet a strhli z něj téměř 20.000,- a od roku 2011 je jí měsíčně strháváno cca  1.000,- z důchodu  a stále to nekončí. Paní Věra neví kolik je dluh celkem, zda jsou srážky oprávněné a hlavně kdy už to skončí. Exekutor ji odkazuje na advokátku Becku a ta zpět na exekutora. Už neví,  kam by se obrátila, a tak přichází k nám.

Jak se to přihodilo? Známá klasika. Paní Věra si v dubnu 2008 vyjela s kamarádkou na „výlet“ s firmou Beck International. Tato firma se sice později stala hlavní „hvězdou“ kampaně proti tzv. šmejdům a údajně z důvodu poškození pověsti z ČR v roce 2013 odešla, avšak následky těchto „výhodných“ nákupů si naši senioři nesou dodnes. Nic nechtěla, ale když prodejci začali na seniory tlačit a vyhrožovat, že nikoho nepustí a neodvezou domů, nakonec přece jen podepsala smlouvu na multifunkční vysavač. Když se paní Věra vrátila domů, nevěděla co s nechtěným vysavačem dělat. Ani ho nevybalila a po několika dnech napsala firmě Beck, zda by ho mohla vrátit, protože na splátky nemá. Neodpověděli. Tak psala znovu. Nic. Pravděpodobně nenapsala odstoupení od smlouvy ve správné formě nebo to nestihla ve 14 denní lhůtě, anebo prostě Beck odpovědět nechtěl. A tak se v únoru 2009 rozjel kolotoč soudních řízení.  Beck žaloval a paní Věra se odvolávala. Formálně však měl Beck vše v pořádku, smlouva byla jasná, podepsaná a paní dohodnuté splátky nezaplatila. Soud proto dal vždy Becku zapravdu.  A tak byl vydán příkaz k exekuci a sráželo se a sráželo a sráží se stále.

Po přečtení dostupných materiálů, dvou telefonátech exekutorovi, jednom na ČSSZ a mailové komunikaci s advokátkou Becku se přece jen trochu vyjasnilo. Beck rozdělil svou pohledávku na dvě části a každou z nich žaloval zvlášť. Vznikly tak dvoje náklady řízení, dále smluvní pokuty a pak také náklady exekutora a ještě další následné náklady. Paní Věře byl vysvětlen průběh řízení, jak vymáhané částky vznikly a kolik zbývá doplatit. Celkově se náklady na vysavač, který stále leží schovaný ve skříni v krabici, vyšplhaly na téměř 130.000,-.  Dobrou zprávou je, že splacení se blíží, mělo by se jednat o zhruba 16.000,-. Špatnou pak je to, že se něco takového vůbec může stát a to našim nejzranitelnějším.

Autor: Eva Pernicová, Terénní sociální pracovnice

Související články