V bludném kruhu chudoby
© Foto: Petra Hrubá

Přečtěte si výstižný článek z týdeníku Euro o tématech chudoby a nedostupného bydlení, ve kterém figuruje i město Kladno a naše středočeská pobočka:


Článek vyšel v době, kdy už ztrácela platnost informace, že na celém Kladně je vyhlášená bezprecedentní bezdoplatková zóna, lidově zvaná "Ghetto Kladno."

Ta byla totiž zrušená rozhodnutím Kraje ze dne 15. března, a to k 31. březnu 2019. Od 1. dubna bude Úřadu práce opět umožněno poskytovat dávku doplatek na bydlení nově přistěhovalým či přestěhovaným chudým domácnostem v rámci města.

Rozhodnutí Kraje bylo doslova štěstím v neštěstí. Den před zrušením OOP Kladno se totiž necelých 40 domácností v nedaleké obci Libušín dozvědělo, že se mají do 14 dnů vystěhovat! Situace nastala po změně vlastníka bytového domu a přilehlé ubytovny. Objekt byl také od září 2018 v bezdoplatkové zóně. Řada z dotčených lidí jsou přitom rodilí nebo dlouhoživotní "Kladeňáci“. Teď se ocitli v akutní bytové nouzi a v případě, že nezvládnou zajistit si střechu nad hlavou, někteří i s jednou z nejhorších variant řešení před očima: „dobrovolné“ umístění dětí do náhradní péče ZDVOP. Zvládnout náročnou situaci lidem pomáhali i naši lidé v rámci služeb terénní programy a sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Postup probíhal v koordinaci se sociálním odborem města Kladna, městským koordinátorem pro národnostní menšiny a problematiku ubytoven a Krajským úřadem. Ve hře byl a dosud je tzv. „krizák“, nouzové ubytování pro 2 -3 rodiny s dětmi na 5 dní. Opravdu nouzovka. Kapacita azylových domů také k řešení situace zdaleka nepostačovala.

Pro dobrou polovinu z těchto domácností je tak hořkou výhrou, že si stihly zamluvit volnou ubytovnu. Čeká je neradostný návrat do nevábných pokojů bez vlastního wc a kuchyně, ze kterých se před lety vymanili.  Kruh se uzavřel.

Autor: Petra Hrubá

Související články