V Praze se slavily narozeniny propuštěné ázerbájdžánské novinářky

Publikováno: 27. 5. 2016 Doba čtení: 2 minuty
V Praze se slavily narozeniny propuštěné ázerbájdžánské novinářky
© Foto: ČvT archiv

Praha 27. května 2016 - Na Staroměstském náměstí v Praze dnes Člověk v tísni oslavil čtyřicátiny ázerbájdžánské investigativní novinářky Chadidži Ismailové, která byla před dvěma dny podmínečně propuštěna z vězení, kde pobývala na základě vykonstruovaných obvinění. Velký narozeninový dort byl připraven pro všechny, kteří se k oslavě přidali a napsali vzkaz Chadidže nebo některému z politických vězňů, kterých je v Ázerbájdžánu stále asi 80.

„Propuštění Chadidži je samozřejmě skvělá zpráva, neměla by ale zastínit skutečnost, že například před pár týdny přibyli na stále ještě dlouhý seznam politických vězňů v Ázerbájdžánu další dva mladí lidé, “  říká  Ivana Skálová, vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni.

V rozhovoru pro RFE/RL po svém propuštění vyslovila Chadidža své narozeninové přání: „Dělejte všechno, co můžete, abyste někoho dostali z vězení, protože to má smysl a je to důležité. Vyšlo to se mnou a vyjde to i s dalšími.” (Více zde.)

Různé akce na oslavu čtyřicátin Chadidži Ismailové se dnes konají symbolicky ve 40 světových městech, například v Berlíně, Paříži, Londýně, Washingtonu, Istanbulu, Moskvě či Minsku, nebo také v Brně, kde se lidé sešli v dopoledních hodinách na Moravském náměstí (více na stránkách NESEHNUTÍ).

Fotografie z pražského happeningu ke stažení: https://drive.google.com/open?id=0B0UQ2s7qY5gpc3A4N0NZOFN6ejQ

Chadidža Ismailová:

Chadidža Ismailová je novinářka a přední moderátorka ázerbájdžánské redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. V roce 2015 byla na základě vykonstruovaných obvinění odsouzena na 7,5 let odnětí svobody za údajné daňové úniky, nelegální obchodní činnost a zneužití moci. Soud v Baku ji ve středu 25. května podmínečně propustil.

Chadidža Ismailová stojí za průlomovou investigativní prací, která odhalila utajované obchodní vztahy vládnoucí rodiny Ilhama Alijeva.

Ázerbájdžán je jihokavkazskou zemí, kde již po několik desetiletí vládne rodina Alijevů, která si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi vůči oponentům a budováním diktatury postavené na příjmech z ropy. Na jaře 2016 režim propustil část svých politických vězňů, zhruba 80 jich nicméně za mřížemi zůstává.

Více informací: Adéla Pospíchalová, tel.: 777 787 968, adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

 

Autor: APO

Související články