V září proběhnou Studentské volby do Poslanecké sněmovny

Publikováno: 31. 8. 2021 Doba čtení: 2 minuty
V září proběhnou Studentské volby do Poslanecké sněmovny
© Foto: JSNS

Již 20. a 21. září proběhnou Studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Zúčastněte se svou školou a přispějte tak spolu s námi k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů. Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky.

Volební účast se v České republice dlouhodobě pohybuje někde mezi 18–60 %, v závislosti na typu voleb. V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč? Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost.

Hlasování se můžou zúčastnit středoškoláci starší 15 let, vybírat budou ze stejných stran a hnutí, které kandidují ve skutečných volbách do sněmovny. „Studenti by měli nejlépe kontaktovat vedení školy, případně učitele s humanitním zaměřením, a nabídnout mu, jestli by se nechtěl podílet na organizaci,“ popisuje koordinátorka Studentských voleb Lucie Barešová pro Českou televizi. Registrace do Studentských voleb probíhají do 13. září, zapojte se i Vy

Jak Studentské volby probíhají? 

  • Vyučující (školní garant/ka) voleb zaregistruje školu do projektu prostřednictvím přihlašovacího formuláře. Pro registraci do Studentských voleb je nutné být registrovaným uživatelem webu jsns.cz. Registrovat se můžete zde.
  • Materiály potřebné k uskutečnění voleb budou ke stažení na webových stránkách JSNS.CZ. Jedná se o hlasovací lístky, pokyny pro voliče, pokyny pro volební komise, publikaci ke Studentským volbám, plakáty Studentských voleb, nálepku na volební urnu.
  • Při přípravě na Studentské volby lze využít audiovizuální lekce umístěné na webu JSNS.CZ.
  • Školní garant/ka voleb sestaví studentskou volební komisi, která bude zodpovědná za přípravu a průběh voleb na vaší škole. Volební komise stanoví svého předsedu/předsedkyni, který/á bude činnost komise průběžně koordinovat.
  • Přípravy na Studentské volby vy měli vyučující zahájit projekcí doporučených dokumentárních filmů a vyzkoušet některou z připravených aktivit do hodin.
  • Volební komise spolu s garantem voleb zajistí průběh voleb a spočítají výsledky školního hlasování.
  • Garant/ka voleb odešle výsledky školních voleb sociologické agentuře Kantar Millward Brown. Agentura výsledky zpracuje. 

Studentské volby 2021 budeme organizovat, jestliže aktuální pandemická situace umožní výuku běžně ve školách. V případě distanční výuky nebudeme Studentské volby pořádat.

Poslední Studentské volby proběhly v roce 2019 do Evropského parlamentu. Veškeré výsledky naleznete na stránkách JSNS.CZ.


Autor: JSNS

Související články