Vánoční hvězdy

Publikováno: 10. 1. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Vánoční hvězdy
© Foto: Anna Škrípalová

Bylo nebylo za sedmero vršky Českého Středohoří, za divokou vodou Bílinou, v adventním čase zrodil se zázrak. Rychle se o něm rozkřiklo po okolí a v ten slavný den se každý, kdo měl nohy, přiběhl přesvědčit na vlastní oči..

Téhle pohádce nejdřív ale předcházel nápad - bez něj by žádný příběh nebyl – tak jako každý rok uspořádat vánoční besídku na oslavu společně prožitého roku. Kdo něco umí, to předvede. Podstata byla jednoduchá, a tak jsme s lehkostí společně zasedli ke stolu a přemýšleli, čím bychom sami přispěli nebo k čemu naše klienty z obou nízkoprahových klubů nadchli. Po dvou hodinách rokování vznikl čtyřhodinový program. Uf.

Zbývalo pár týdnů příprav. Z multifunkčního sálu se linuly nejrůznější zvuky od ladění hlasivek po pískot mikrofonů, z výtvarky se ozývalo rytmické recitování a celou chodbou jela nekonečná ozvěna „aktuálněsuprkůl“ písničky, na kterou mladí pilovali svůj street dance.

Posledních pár dní to na pracovišti vypadalo jako v Santově dílničce. Jak balicího papíru a izolepy při přípravě dárků ubývalo, nervozita stoupala. Hodně věcí jsme nestíhali, ale protože pod tlakem pracujeme nejlíp, k žádnému zhroucení nedošlo.

A pak přišel. S úlevou jsme přivítali ten prosincový den. Návštěvníky vítali a provázeli andělé. Děti, malé i velké, měly možnost před začátkem vystoupení tvořivě vybít svou energii na vánoční dílničce – vyráběly korunky, malovaly obrázky, vyráběly řetěz z popcornu a z pomerančů voňavé ježky. Měli jsme plno. Samotná besídka proběhla v prostoru s největším počtem otevřených oken, a přesto se v něm ještě před začátkem programu nejeden účinkující orosil. Jen jsem zaslechla, a určitě je to pomluva, že se ředitel chtěl i se svou úvodní řečí vypařit. Program byl pestrý a ohromující. Nejdřív energicky zatančily holky z „eNCéčka“ (NZDM 15-). Následovalo divadelní představení O chytré selce, které zahrály a zaimprovizovaly klientky z Klubu pro rodiče s dětmi. Vášnivou salsu zatančila Míša s Milanem, naši kolegové, a zvedli tak celou zadní řadu ze židlí. Pak předvedli svůj talent kluci ze skupiny Street Big Boss (taneční vystoupení NZDM 15-), po nich zazpívaly a zarecitovaly pásmo koled děti z „eNCéčka“ a nakonec převzali mikrofon kluci z Otevřeného klubu (NZDM 15+). Vystoupení byla úžasná, ale nebýt skvělého publika, nezažili bychom tu správnou, euforickou atmosféru.

Tady by mohl náš vánoční příběh skončit, ale co jsou Vánoce bez dárků? A co jsou dárky bez Ježíška? Stateční kolegové připravili publiku překvapení a nastínili, jak to asi tenkrát v Betlémě bylo… Ježíšek v tom chlévě usedavě plakal. Naštěstí k němu přicházely zástupy, a tak se o utišení Jezulátka pokusil svatojánek s pejskem, vosa, čarodějnice, cikánka, pračlověk i oslík.. ale Ježíška uklidnit nedovedli. Každé malé dítě totiž ví, že takovou moc má jen kočička. Ta nemluvně pochovala, přestalo plakat a nastaly Vánoce… 

Ježíšek myslel na všechny, na malé i velké, a tak každý na závěr dne pod stromečkem našel balíček se svým jménem. Pak už byly slyšet jen jejich veselé hlasy a trhání papíru.

Autor: Anna Škrípalová, pracovnice NZDM Otevřený klub

Související články